AI, umělá inteligence

Člověk versus umělá inteligence: Australská malířka obviňuje AI z krádeže obrazů

  • Fotografická aplikace Lensa AI se těší nebývalé popularitě
  • Umělci ji však obviňují z krádeže obsahu

Australská umělkyně tvrdí, že aplikace Lensa AI, která využívá umělou inteligenci ke generování autoportrétů, kopíruje lidská díla a volá po přísnějších zákonech o autorských právech, které by AI vytyčily mantinely, za které nesmí zajít. Podle autorů aplikace je ale vše v pořádku, protože neuronová síť se jen učí vytvářet portréty podobně jako člověk, a tak o žádném pochybení prý nemůže být ani řeč.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence vyhrála uměleckou soutěž. Je to konec umění, tak jak ho známe, hřmí lidé


Sociální sítě se v poslední době plní uměleckými vyobrazeními uživatelů. Za jejich podobiznami ale umělci nestojí. Ve většině případů se jedná o práci umělé inteligence od společnosti ruských vývojářů Prisma Labs. Jejich kontroverzní mobilní aplikace Lensa AI momentálně trhá žebříčky popularity.

Proč je aplikace tak moc populární?

K vytváření nádherných autoportrétů využívá tzv. Stable Diffusion, což je algoritmus naprogramovaný k učení se vzorců prostřednictvím bohaté online databáze obrázků nazvané LAION-5B. „Když jsem viděla všechny ty portréty generované Lensa AI, které zveřejnili někteří moji přátelé, a dokonce i někteří umělci, hned jsem byla skeptická,“ řekla Kim Leutwylerová s tím, že některé výtvory se až nápadně podobají pracím lidských umělců.

Tato australská malířka nakonec došla k závěru, že umělá inteligence nestoudně kopíruje styly jednotlivých malířů včetně jejich charakteristických tahů štětcem, použité barevné palety i kompozice – tedy všechny ty techniky, které člověk trénuje roky, než jsou dokonalé.

Leutwylerová použila nástroj k vyhledání vlastních děl v databázi miliard obrázků, kterou využívají různé modely umělé inteligence, a nestačila se divit. „Viděla jsem téměř všechny portréty, které jsem kdy namalovala.“ řekla. Umělkyně má za to, že zákony o autorských právech nedrží krok s dobou. Zejména podle ní nereflektují, jakou rychlostí se vyvíjí umělá inteligence, která už dnes bez problémů zastoupí lidského umělce. Mluvčí ruského studia Prisma Labs na obvinění reagoval prohlášením, ve kterém uvedl, že umělá inteligence se učí vytvářet umění částečně podobným způsobem jako lidé.

Lensa AI se učí jako člověk, tvrdí vývojáři

„Neuronové sítě se učí rozpoznávat specifické vzory a souvislosti mezi obrázky spolu s jejich vlastnostmi. Tímto způsobem si AI vytvoří mentální model a obecné operační zásady ‚jak na to‘, které lze široce aplikovat v procesu generování obsahu. Jakmile je trénink dokončen, umělá inteligence už se neodvolává na původní dílo, ale aplikuje to, co se naučila o stylech, na úplně nový obrázek,“ napsal a rezolutně popřel, že by aplikace kopírovala lidské autory. Vše pak zakončil konstatováním, že AI se vlastně jen učí zapamatovat si detaily.

Umělá inteligence vyhrála uměleckou soutěž

Ve Spojených státech nedávno proběhla soutěž Colorado State Fair v digitálním umění. Vášně vzbudilo zjištění, že první místo vyhrál umělec, jehož dílo Théâtre D’opéra Spatial automaticky vygenerovala umělá inteligence. Jason Allen i přes drtivou kritiku ale trvá na tom, že vyhrál spravedlivě. Jeho obraz, který stylem zapadá do renesančního období, byl vytvořen výhradně softwarem umělé inteligence Midjourney na základě textových popisů. O případu jsme psali zde.

Zdroj náhledové fotografie: Antoine Beauvillain / Unsplash, zdroj: Guardian

Total
0
Shares