hacker

Čistka na Google Play stále nestačí. I nadále obsahuje tisíce škodlivých aplikací!

  • Obchod Play je oficiální store amerického společnosti Google
  • Soustředí se zejména na distribuci aplikací pro chytré telefony
  • Poslední studie ukazuje, že je také zároveň doslova epicentrem rizikových aplikací

O prázdninách jste možná zaregistrovali jednu velmi zneklidňující zprávu, která se týkala obchodu Google Play. Experti z bezpečnostní agentury Upstream udělali velkou razii a zaměřili se na nejstahovanější appky, které byly tou dobou ve storu k mání. A výsledek? V závěrečném zhodnocení uvedli, že narazili na 29 tisíc podvodných aplikací!

Google sice pálí ostrými, ale bez efektu

A to není všechno. Navzdory otevřené válce mezi americkým komerčním gigantem a “vyčůraností” hackerů, Upstream dodal, že celých 90 % je v obchodě stále dostupných. Report poté předložili generalitě Google, ta následně rozjela další čistku.

Analýza rizikových aplikací, Google Play
Analýza rizikových aplikací, Google Play | foto: IMDEA Software Institute

A jaká je situace nyní? Aktuální studie, kterou vypracovali analytici z NortonLifelock Research Group a IMDEA Software Institutu, zcela zřetelně ukazuje, jak tento boj amerického korporátu se ziskuchtivými vývojáři i přes dílčí úspěchy nekonečný a téměř marný! Bez velkých skrupulí označili Google Play jako epicentrum škodlivého softwaru. „Zjistili jsme, že 10 až 24 % ze všech uživatelů se alespoň jednou v období prázdnin setkal se škodlivou nebo rizikovou aplikací,“ potvrdil zástupce expertního týmu.

Nepodceňujte prevenci!

Přesně tak! I u mainstreamových aplikací je dobré si před stažením o nich něco přečíst a ujistit se, že obsahově odpovídají svému záměru. Naprosto rozumíme tomu, že nemůžete pochytit všechno, ale snažte se v co největší míře minimalizovat potenciální ohrožení. U appek, které stahujete z neznámých zdrojů, to platí dvojnásob. Pokud nejste pokročilejší uživatel, tak se instalacím mimo Obchod Play raději vyhněte!

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
1
Shares