NASA, Měsíc

Čína možná plánuje vojenské ovládnutí Měsíce, varuje šéf NASA

  • Číňané možná nemají úplně nejlepší úmysly, varuje NASA
  • Objevily se informace, že chtějí Měsíc jen sami pro sebe

Šéf amerického amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se postaral o pořádný poprask. V rozhovoru pro německý list Bild uvedl, že Čína plánuje vojenské ovládnutí Měsíce.


Nepřehlédněte: Bývalý astronaut NASA: Rusové zneužívají vesmírnou stanici ISS ke své propagandě


NASA má podezření

Hlava americké NASA Bill Nelson nedávno vyjádřil obavy ohledně záměrů Číny ve vesmíru, a zejména toho, že by si nejlidnatější země na světě mohla nějakým způsobem nárokovat vlastnictví Měsíce a zabránila jiným zemím v jeho zkoumání.

V rozhovoru pro německé noviny Nelson varoval: „Musíme být velmi znepokojeni tím, že Čína přistává na Měsíci a říká: ‘Teď je náš a vy se držte dál’.“ Čína jeho tvrzení odsoudila jako „lež“. Nelson si nicméně ještě přisadil, když uvedl, že čínský vesmírný program je vojenského charakteru a země ukradla nápady a technologie ostatním.

Číňané chtějí s Ruskem postavit základnu

Roztržka mezi Spojenými státy a Čínou přichází v době, kdy oba národy aktivně pracují na společných misích na Měsíc. V roce 2019 se Čína stala první zemí, která přistála s kosmickou lodí na odvrácené straně Měsíce. O tři roky později hlavy čínských a ruských kosmických agentur oznámily dohodu o spolupráci na vybudování výzkumné stanice na Měsíci.

Dokument o kooperaci podepsal ředitel Čínského národního vesmírného úřadu Zhang Kejian a dnes již bývalý šéf ruské kosmické společnosti Roscosmos Dmitrij Rogozin. Čínsko-ruská základna by měla být umístěna buď přímo na povrchu Měsíce, nebo na jeho oběžné dráze.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: ScienceAlert, AsiaTimes

Total
0
Shares