- Bič na drahé energie v Česku i ve světě?
- Vědci vyrobili oboustranný solární panel.
Představte si solární panely, si zachovají účinnost dlouho po západu slunce. Takový potenciál má průlomová technologie bifaciálních fotovoltaických článků, kterou nedávno představili čínští vědci, jejichž cílem je vyřešit problém takzvané „fotonové ztráty“, tichého zloděje účinnosti, který trápí většinu „solárů“.
Nepřehlédněte: Levnější než v Lidlu? Xiaomi prodává nové 4K Google televize za absurdní ceny
Průlomový bifaciální solární panel
Na rozdíl od klasických panelů, které odebírají energii pouze z jedné strany, se v oboustranných panelech používají bifaciální perovskitové články (Bi-PSC), které absorbují energii jak zepředu, tak zezadu. Teoreticky by se tím měl zvýšit energetický výtěžek, ale v praxi se tyto články kvůli nízké efektivitě zatím příliš neosvědčily. Zde přichází na řadu řešení čínského výzkumného týmu, neboť klíčem k úspěchu se ukázala být homogennější perovskitová vrstva.
Výzkumníci tvrdí, že jejich bifaciální panely produkují až o 23 % více energie než klasické monofaciální články. „Panely si navíc zachovávají více než 80 procent své původní účinnosti i po 2 000 hodinách nepřetržité expozice, což odpovídá přibližně 83 dnům neustálému slunečnímu záření,“ uvádí se v prohlášení. Oboustranné solární panely se nemontují na střechy, ale do speciálních kovových držáků stojících u země, protože přijímají i sluneční energii odraženou od zemského povrchu.
Blíží se konec drahé elektřiny?
Nové solární panely se silnou perovskitovou vrstvou se jeví jako průlomové, ale nikdo zatím netuší, kdy se dostanou do sériové výroby, jakou budou mít skutečnou účinnost v reálných podmínkách a hlavně, jak to bude s jejich cenou. V průměru může bifaciální panel stát o 5 korun na watt více, ale výhody dlouhodobých finančních úspor a energetické účinnosti nelze popřít už dnes.
Zdroj náhledové fotografie: LCEC / Pixabay, zdroj: Eurekalert