Překvapený muž, telefon

Českým Instagramem se šíří nový podvod. Připraví vás o účet a vy tomu sami pomůžete. Jak?

  • Potřebuji tvůj hlas, abych vyhrál v soutěži
  • Instagramem se šíří další podvod

České a slovenské uživatele populární sociální sítě Instagram ohrožuje velká hrozba. Podvodníci svým potenciálním obětem tentokrát hrají na city, když jim posílají zprávy, které vypadají jako prosba o pomoc od skutečného kamaráda.


Nepřehlédněte: Mysleli si, že jejich blízcí volají s žádostí o pomoc. Byl to zcela nový podvod s umělou inteligencí


Na Instagramu se objevila nová hrozba. Falešné nebo pirátsky napadené účty vašich přátel, které po vás chtějí laskavost. Jde o další trik typický pro sociální sítě, kdy podvodníci zneužijí identitu někoho z našich přátel.

Jak podvod probíhá?

Podvodníci si zjistí, koho máte v přátelích, vytvoří si během pár minut nový profil přímo s jeho fotkou a kontaktují vás. Obvykle si vymyslí, že potřebují vaši pomoc, aby vyhráli v nějaké soutěži.

Požádají vás, abyste jim přeposlali webovou adresu z textové zprávy, která vám v tu chvíli přijde na mobil. A právě v tuto chvílí vám začíná jít o všechno.

Co se stane, když kliknete na odkaz?

Když odkaz otevřete, objeví se falešná přihlašovací stránka k Instagramu. Nejdůležitější je zde nezadávat své přihlašovací údaje! Pokud jste na odkaz klikli, ale své přihlašovací údaje jste nikam nezadávali, nemělo by se vám nic stát. Pokud jste na podvodný web své přihlašovací údaje napsali a vše potvrdili, hrozí vám, že o svůj účet brzy přijdete. Pokud se tak ale ještě nestalo, zkuste si rychle změnit heslo, nastavit dvoufázové ověření a mobil projet antivirem.

Důvěřuj, ale prověřuj

Pokud vás kontaktuje přítel s podobnou žádostí, podívejte se na jeho profil, jestli je to opravdu on, nebo jde jen o falešný profil. Nenechte se zmást tím, že má stejnou profilovou fotografii. Pokud nemá na časové ose žádnou historii, žádné měsíc staré příspěvky, je to podezřelé. Jestliže i tak máte pochybnosti, zkuste napsat přímo svému kamarádovi a počkejte, dokud vám neodpoví.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Hoaxy a podvody

Total
0
Shares