T-Mobile

Česko přichází o 3G. V listopadu signál vypne T-Mobile

  • T-Mobile letos v listopadu skoncuje s 3G
  • Uvolněné frekvence poslouží modernějším technologiím LTE a 5G
  • Generační obměna podpoří rychlost dat a kvalitu služeb v síti

T-Mobile v rámci modernizaci své mobilní sítě na konci listopadu letošního roku vypne síť 3G. Spektrum 2100 MHz používané pro 3G se stane dostupným pro moderní technologie LTE a 5G. Obměna by měla výrazně zvýšit dostupné rychlosti pro mobilní data.


Psali jsme: Na klienty Vodafonu cílí podvodné e-maily. Tváří se, jako by je poslal operátor


Lidé budou muset vyměnit mobily i u T-Mobile

Samotná změna ve skutečnosti zasáhne jen minimum zákazníků operátora. Přes 3G se v sítí T-Mobile nyní připojuje méně než jedno procento lidí. Drtivá většina zákazníků už dávno používá zařízení a SIM karty s podporou LTE (5G).

Zákazníci, jejichž starší přístroj podporuje pouze 3G, a kteří využívají jenom služeb volání a SMS, nemusí nic měnit, pokud nechtějí. Nadále budou moci telefonovat a posílat zprávy se svým stávajícím telefonem v síti 2G, která je dostupná všude tam, kde nynější 3G. Novější zařízení je zapotřebí pouze v případě, že stojí také o mobilní připojení.

První byl Vodafone, další se chystají

Trend, kdy jsou zastaralé technologie nahrazovány novými, je zřejmý. Na vypnutí 3G sítí se připravuje i O2, které si vypínání signálu naplánovalo do tří fází. Jako první se odmlčí Praha, a to 31. května, k 31. srpnu pak nebudou mobilní sítě třetí generace dostupné ve Zlínském a Olomouckém kraji. Ve všech zbylých lokalitách republiky je vypínání naplánováno na 30. listopadu.

Vodafone už má vše za sebou, na konci března vypnul 3G síť jako první tuzemský operátor v Česku. Od letošního dubna jeho zákazníci mohou využívat již pouze 2G, 4G a 5G síť.

Zdroj náhledové fotografie: Mika Baumeister / Unsplash

Total
0
Shares