Překvapený muž, telefon

Češi, pozor! Tyto barevné tečky na vašem telefonu chrání vaše soukromí, ale také znamenají obrovský průšvih

  • Možná to nevíte, ale barevné tečky chrání vaše bezpečí
  • Víte, co na vašem telefonu znamenají a jak s nimi nakládat?

Majitelé iPhonů a novějších telefonů s operačním systémem Android si začali všímat zelených a oranžových teček v horní části displeje. Byť působí vskutku nenápadně, když se přece jenom objeví, je na místě zvýšená pozornost – může vám totiž hrozit nebezpečí.


Nepřehlédněte: Strach o budoucnost lidstva: Zastavme umělou inteligenci, než nás přechytračí, vyzývá spoluzakladatel Applu


Zelené či oranžové tečky

Uživatelé jsou stále zmateni oranžovými a zelenými tečkami, které se objevují v horní části obrazovky jejich iPhonů a telefonů s Androidem. Ve skutečnosti se ale jedná o velmi užitečnou funkci ochrany soukromí, kterou by v žádném případě neměli ignorovat.

Apple a velcí výrobci ostatních smartphonů jsou známí tím, že si potrpí na bezpečnosti dat uživatelů a zobrazování barevných teček souvisí právě s jejich soukromím. V případě, že se vám v horní části displeje zobrazí oranžová tečka, tak některá aplikace právě používá mikrofon.

Na druhou stranu zelená tečka znamená, že jedna z aplikací telefonu zrovna používá váš fotoaparát nebo dokonce fotoaparát a mikrofon současně. Nejčastěji ji uvidíte, když natáčíte video se zvukem.

Pokud se zelená nebo žlutá tečka objeví v souvislosti se spuštěním aplikace, která by žádnou z těchto funkcí neměla používat, buďte obezřetní. Má více práv, než je nezbytně nutné. Ale ještě mnohem horší bude, když barevnou tečku uvidíte a uvědomíte si, že jste žádnou související aplikaci nespustili. To znamená jediné – že váš někdo špehuje.

tečka, mobil, telefon
Zdroj: FONETECH.CZ

Mohou vás sledovat

V případě, že máte dojem, že nějaká aplikace používá záznamové zařízení neoprávněně, můžete jej jednoduše zakázat. Na iPhonu navštivte Nastavení, vstupte do Soukromí a v sekci Mikrofon nebo Fotoaparát můžete pomocí přepínačů přístup pro jednotlivé aplikace zakázat nebo povolit.

Pokud máte chytrý telefon se systémem Android, přejděte do Nastavení, zvolte sekci Aplikace, najděte aplikaci, které chcete oprávnění odebrat, klikněte na ni a zvolte možnost Oprávnění.

droj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Daily Star

Total
0
Shares