Překvapený muž, telefon

Češi, pozor! Odborníci zjistili, že nás telefony skutečně odposlouchávají. Tady je důkaz

  • Měli jste někdy pocit, že vás mobilní telefon odposlouchává?
  • Výzkumníci ze společnosti NordVPN teď zjistili, že jste měli pravdu

Pokud jste někdy viděli na svém telefonu reklamu na něco, o čem jste nedlouho předtím osobně mluvili, nejste sami – ukázalo se, že aplikace pro chytré telefony naše konverzace přece jen poslouchají.


Nepřehlédněte: Peklo zamrzlo! Nadšenec spustil umělou inteligenci ChatGPT na počítači z roku 1984


Telefony nás mohou sledovat

Stalo se to mnoho lidem: Mluvíte o něčem se svými přáteli, například o tom, že potřebujete novou sekačku na trávu nebo televizi, a později se ten den na vašem smartphonu objeví reklama na stejný produkt.

Uživatelé iPhonů a Androidů byli léta přesvědčeni, že jejich konverzace odposlouchávají sociální sítě, což populární platformy jako Facebook nebo Instagram vždy popíraly.

Nový výzkum společnosti NordVPN však naznačuje, že zatímco společnost Meta (dříve Facebook) skutečně nic nekalého na pozadí neprovádí, inzerenti ano. Podle výzkumníků reklamní agentury na mobilních telefonech používají záludný typ monitoringu a naslouchání hluku na pozadí pro zobrazování personalizovaných reklam uživatelům.

Inzerenti používají techniku, které se říká ultrazvukové audio majáky, které lidské ucho nezachytí, aby se dozvěděli, o čem hovoříte nebo o co máte zájem. Tyto speciální signatury (neviditelné podpisy) skrývají do různých reklam nebo online videí. Jakmile je mikrofon vašeho smartphonu zachytí, umožní inzerentům identifikovat, co jste právě sledovali nebo o čem mluvili.

Muž, telefon
Zdroj: katemangostar / Freepik

Odeberte aplikacím přístup k mikrofonu

Vše funguje podobně jako pavučina. Různé aplikace ve vašem telefonu těmto ultrazvukovým majákům naslouchají, aby zjistily, co právě děláte – i proto vás obvykle při instalaci žádají o povolení přístupu k mikrofonu, i když ho vlastně vůbec k ničemu nepotřebují.

Dopad této metody sledování je přitom zdánlivě rozšířený a představuje velký problém. Studie zjistila, že téměř polovina Britů (45 %) tvrdí, že se jim reklama na něco objevila na jejich telefonech krátce poté, co o tom mluvili nebo se na to dívali v televizi, aniž by to sami hledali online.

Adrianus Warmenhoven z NordVPN říká: „I když je nemožné zastavit fungování ultrazvukových majáků, šanci na vaše sledování můžete jednoduše snížit tím, že omezíte, která oprávnění aplikacím udělujete.“

Platí tedy, že čím méně oprávnění aplikace ve vašem telefonu mají (zejména pak přístup k mikrofonu), tím pro vás lépe.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik / Freepik, zdroj: Mirror

Total
0
Shares