Google Play

Češi, pozor na podvodníky! Nebezpečný virus se šíří přes aplikace pro řidiče a falešné verze her

  • Strašák jménem Andreed! Maskuje se za falešné hry a aplikace pro šoféry
  • Bankovní virus Cerberus je překvapivě na ústupu

Podvodníci na mobilech s Androidem v dubnu šířili malware především přes falešné verze známých her, jako je Buddy Toss, hororová hra Ultime Custom Night či hra od českých vývojářů Chuchel. Bezpečnostní specialisté ale zaznamenali také případy, kdy útočníci zneužili k šíření viru mobilní aplikace k vozidlům Kia nebo Hyundai.


Nepřehlédněte: Šmejdi znovu napadli Google Play! I Češi si do telefonů s Androidem stahovali nebezpečný virus


Nebezpečný virus Andreed

Trojský kůň Andreed, který byl v dubnu nejčastější hrozbou pro uživatele zařízení s platformou Android v Česku, zobrazuje především nevyžádanou agresivní reklamu. Uživatelé mohou tento škodlivý kód stáhnout do svého zařízení z neoficiálních obchodů s aplikacemi.

„Škodlivý kód Andreed jsme detekovali v případě velké škály nelegitimních aplikací z jednoho neoficiálního obchodu třetí strany. Reklamy v těchto aplikacích jsou agresivní a prakticky se jich nedá zbavit,“ řekl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce ESET Research.

„K šíření škodlivého kódu byly v dubnu ve velkém využívány různé hry. Čeští uživatelé stahovali trojského koně Andreed nejčastěji spolu s verzí hry Buddy Toss nebo Chuchel,“ dodal Jirkal.

Pozor na falešné aplikace pro vozidla Kia a Hyundai

Malware Cerberus, který se v českém prostředí vyskytuje dlouhodobě a je rizikem pro internetové bankovnictví, byl již druhý měsíc detekován ve zhruba desetině všech případů. Naposledy v pravidelném přehledu hrozeb dominoval v únoru letošního roku. Třetím nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl tentokrát dropper Agent.JDU. Vydával se nejčastěji za aplikace k editování videí nebo zvukových stop.

Malware ilustrační
Zdroj: Daria Nepriakhina, Unsplash

Útočníci cílí na náš volný čas a zábavu

Oproti minulému měsíci výrazně klesl objem detekovaných bankovních trojských koní, píše ESET. S příchodem letního období se útočníci opět spíše orientují na aplikace a služby, které využíváme ve svém volném čase. Častokrát motivují uživatele ke stažení podvodných verzí

Jak nenaletět?

Doporučením pro uživatele, jak se vyhnout stažení škodlivého kódu do zařízení, je především stahovat všechny hry, aplikaci a programy pouze z oficiálního zdroje, v tomto případě tedy z Google Play. Pro celkové zabezpečení je důležité operační systém a všechny aplikace v něm pravidelně aktualizovat.

Zdroj náhledové fotografie: Vic_B / Pixabay

Total
0
Shares