Muž, telefon

Češi, pozor! Když na vašem mobilu uvidíte barevné puntíky, znamená to, že vás sledují

  • Varování pro všechny uživatele telefonů v Česku
  • Pokud vidíte tento symbol, může hrozit nebezpečí

Majitelé novějších smartphonů a telefonů iPhone jsou stále zmateni ze zelených či oranžových teček v horní části displeje. Byť tyto grafické symboly působí vskutku nenápadně, v žádném případě byste je neměli ignorovat – ve skutečnosti se totiž jedná o klíčovou funkci pro ochranu vašeho soukromí.


Nepřehlédněte: Do Měsíce právě narazilo neznámé těleso a vědci mají video! Vesmírem se řítilo rychlostí 48 000 km/h


Zelený či oranžový puntík

Na světě existují tisíce nevyřešených záhad, od UFO přes Area 51 až po Stonehenge. Ale díky moderním technologiím lze jednu tajenku snadno vyřešit – tajemství zelených a oranžových teček, které se zobrazují na displejích iPhonů a telefonů se systémem Android.

V době, kdy prakticky denně slýcháme o tom, jak je bezpečnost uživatelů na internetu narušována, se další bezpečnostní vrstva rozhodně hodí. Apple a velcí výrobci ostatních mobilů jsou známí tím, že si potrpí na bezpečnosti dat uživatelů a zobrazování barevných teček souvisí právě s jejich soukromím.

Tečky, které se na displejích telefonů zobrazují, nás nemají vyděsit, ale pomoci nám. Slouží k tomu, aby nás informovaly, kdy různé aplikace používají fotoaparát a mikrofon. Pokud v horní části displeje vašeho smartphonu vidíte oranžovou tečku, znamená to, že aplikace používá mikrofon, ať už jde o hlasovou poznámku, telefonní hovor nebo nahrávání vzkazu přes WhatsApp, Messenger nebo Snapchat.

Na druhou stranu zelená tečka znamená, že jedna z aplikací telefonu zrovna používá váš fotoaparát nebo dokonce fotoaparát a mikrofon současně. Nejčastěji ji uvidíte, když natáčíte video se zvukem.

tečka, mobil, telefon
Zdroj: FONETECH.CZ

Mohou vás sledovat přes mobil

Když zjistíte, že zelenou nebo oranžovou tečku vidíte po spuštění aplikace, která by přístup k mikrofonu nebo fotoaparátu vůbec mít neměla – je něco špatně. Buď má více práv, než je nezbytně nutné, a proto byste měli okamžitě zamířit do nastavení telefonu, navštívit sekci Aplikace a dané aplikaci oprávnění odebrat, a nebo – a to v tom horším případě – jste se stali obětí zločinu a někdo vás špehuje, pravděpodobně nějaký hacker, který vám do telefonu pronikl pomocí malwaru.

Zdroj náhledové fotografie: katemangostar / Freepik, zdroj: The Sun

Total
0
Shares