Malware

Češi, hlídejte si své telefony. Blíží se Vánoce a podvody se rozjely naplno

  • Na Čechy, kteří mají telefon s Androidem, útočí podvodníci
  • V ohrožení jsou v podstatě úplně všichni

Nejrozšířenější hrozbou pro mobilní zařízení s operačním systémem adware Andreed. Nadále se šíří především prostřednictvím mobilních her – v září ho útočníci maskovali především za hru The Battle of Polytopia. Mezi škodlivými kódy se tentokrát také objevil dropper Agent.KEQ, který nepozorovaně provádí průzkum v chytrém telefonu, aby na něj mohli útočníci zacílit daleko nebezpečnějším malwarem.


Nepřehlédněte: V Česku je mají desetitisíce lidí a pro Xiaomi jsou naprostou prioritou. Tyto telefony budou aktualizovány dlouhé roky!


Adware Andreed zůstává nadále nejčastěji detekovaným škodlivým kódem v Česku – v září se objevoval ve více než pětině všech případů. Ačkoli nepatří mezi stejně závažné hrozby a zobrazuje ve většině případů především agresivní reklamu, i on může být rizikem.

Útoky podvodníků jsou na vzestupu

Často se totiž zaměřuje na informace o našem chování na internetu a může stáhnout do mobilu daleko škodlivější malware. V minulých měsících se Andreed šířil například prostřednictvím falešných verzí her Buddy Toss, Chuchel či House Designer: Fix & Flip. V září se pak šířil prostřednictvím neoficiální verze hry The Battle of Polytopia.

V září se pak nově mezi nejčastější škodlivé kódy vyšplhal dropper Agent.KEQ. Tento škodlivý kód, jehož úkolem je do zařízení dopravit skrytě další malware, experti detekovali v desetině všech případů. Jedná se o velmi jednoduchý virus, jehož úkolem je stáhnout do zařízení jiný, složitější malware.

Útočníci ho využívají k tomu, aby si udělali v zařízení nejdříve průzkum a zjistili, jakým dalším škodlivým kódem se jim vyplatí útočit. V tom je tento dropper právě nebezpečný. V jednotkách procent případů se minulý měsíc objevil také trojský kůň Hiddad.AYF.

Telefony s Androidem ohrožuje nebezpečný trojský kůň
Zdroj: ESET

Buďte opatrní a mimo Google Play nic nestahujte

Bezpečnostní experti upozorňují, že s blížícím se koncem roku a obdobím svátků a prázdnin můžeme opět čekat zvýšenou aktivitu kybernetických útočníků. Obvykle lákají na výhodné stažení známých her či jejich modifikací s různými cheaty neboli herními výhodami pro hráče. Výjimkou nejsou ani výhodné nabídky dalších prémiových placených programů. Nabízejí je buď úplně zdarma, nebo v balících s dalším softwarem a nejčastěji na ně můžete narazit v různých neoficiálních obchodech s aplikacemi.

Uživatelé se nejlépe vyhnou malwaru a adwaru ve svých mobilech s Android tím, že budou všechny aplikace a programy stahovat pouze z oficiálního obchodu Google Play.

Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: ESET

Total
21
Shares