Supernova

Češi, buďte ve střehu: Na obloze lze pozorovat zářivou supernovu. Stačí vám malý dalekohled

  • Amatérský astronom objevil zářivou supernovu
  • Exploze je na noční obloze krásně viditelná

Amatérští astronomové se dočkali. Na obloze je v těchto dnech vidět jasná supernova a pozorovat ji lze i menšími dalekohledy. Nachází se vysoko na obloze, takže ji zatím tolik neruší dorůstající Měsíc. Jedná se o jednu z nejbližších a tudíž i nejjasnějších a nejlépe pozorovatelných explozí supernov za poslední roky.


Nepřehlédněte: Nestáhli jste si tuto nebezpečnou aplikaci? Vypadá nevinně, může vás ale připravit úplně o všechno


Výbuch hvězdy

Supernova, pojmenovaná SN 2023ixf, se nachází v galaxii Větrník, známé také jako Messier 101, ve vzdálenosti 21 milionů světelných let od Země. Tato čelní spirální galaxie je součástí souhvězdí Velké medvědice, kde se nachází známý Velký vůz.

Objev učinil známý lovec supernov Koichi Itagaki z japonské Jamagaty. Explozi hvězdy svým aparátem poprvé zaznamenal v pátek 19. května. Že nejde o žádný přelud následně potvrdila observatoř Zwicky Transient Facility (ZTF) v Kalifornii.

Není jasné, jak dlouho bude SN 2023ixf na noční obloze viditelná, ale supernovy jsou obvykle vidět jako jasné světelné body po dobu několika týdnů, než pohasnou. Některé mohou být viditelné i několik měsíců.

Messier 101
Supernova SN 2023ixf (na obrázek klikněte); zdroj: NASA / S. Bellavia

Jak supernovu pozorovat z České republiky?

  • K nalezení přesné polohy SN 2023ixf můžete použít různé služby pro pozorování hvězd, jako je například Stellarium Online nebo mobilní aplikaci Night Sky.
  • Nejprve najděte Messier 101, nezaměnitelnou spirální galaxii pod hvězdami Mizar a Alkaid.
  • K pozorování SN 2023ixf můžete použít jakýkoli malý dalekohled. Začněte tím, že si všimnete hvězdy Alkaid, supernova se nachází poblíž a nemůže vám uniknout.
  • Pokud máte profesionální výbavu, do teleskopu zadejte, aby vyhledal M101.

Zdroj náhledové fotografie: Bing Image Creator (generováno AI), zdroj: The Space

Total
0
Shares