Černá díra

Černá díra o hmotnosti 20 milionů Sluncí se řítí vesmírem. Táhne za sebou pás nově zrozených hvězd

  • Astronomové pozorují zvláštní černou díru
  • Řítí se vesmírem s pásem hvězd za zády

Astronomové poprvé ve vesmíru pozorovali černou díru, která se řítí vesmírem a táhne za sebou pás stlačeného plynu a hvězd dlouhý více než 200 000 světelných let. Upozornil na to server Live Science.


Nepřehlédněte: Umělá inteligence není nepřítel, je to náš potomek. Posune nás na úroveň bohů, říká expert


Vesmírem se řítí černá díra

Vědci si při zkoumání trpasličí galaxie RCP 28 Hubbleovým dalekohledem všimli černé díry, která letí vesmírem. Následná pozorování ukázala, že pás, který za sebou táhne, je neuvěřitelné dlouhý. Předpokládají, že je tvořen stlačeným plynem, který aktivně tvoří hvězdy.

Z dosavadního výzkumu vyplývá, že nově objevený temný společník má téměř 20milionkrát větší hmotnost než naše Slunce a od své domovské galaxie se vzdaluje rychlostí 5,6 milionu km/h – to je téměř 4 500krát více než je rychlost zvuku. Podle prohlášení NASA je to dostatečná rychlost na to, aby urazil cestu ze Země na Měsíc za přibližně 14 minut.

Galaxie obvykle ve svých centrech hostí aktivní supermasivní černé díry, které často vypouštějí výtrysky materiálu vysokou rychlostí. Podobají se pásu, který vědci spatřili u černé díry „na útěku“. Tyto výtrysky se nazývají astrofyzikální jety.

Aby se tým ujistil, že pozorovaný pruh není „pouhým“ astrofyzikálním jetem, dále jej zkoumal a zjistil, že na rozdíl od astrofyzikálních jetů, které slábnou, když se vzdalují od svého zdroje, tento pás, jak se od místa svého vzniku vzdaluje, naopak sílí a je lineární.

Tým proto dospěl k závěru, že jde o supermasivní černou díru, která se prodírá plynem obklopujícím její galaxii a zároveň tento plyn stlačuje natolik, že ve své stopě spouští tvorbu hvězd.

Podle článku, který byl publikován v časopise The Astrophysical Journal Letters, jde o první důkaz, že superhmotné černé díry mohou být vyvrženy ze svých domovských galaxií.

NASA, černá díra
Zdroj: NASA

Odpadlík, který fascinuje

Jakmile bude dalším pozorováním potvrzeno, že se jedná o supermasivní černou díru, další otázkou, kterou astronomové potřebují zodpovědět, je, jak se takový monstrózní objekt dostane pryč ze své hostitelské galaxie. 

„Nejpravděpodobnější scénář, který vysvětluje vše, co jsme viděli, je jeho vystřelení, způsobené vzájemným působením tří těles. Když na sebe gravitačně působí tři tělesa o podobné hmotnosti, nevede to zpravidla ke stabilnímu uspořádání, ale ke vzniku dvojhvězdy a vyvržení třetího tělesa,“ vysvětluje hlavní autor studie Pieter van Dokkum, profesor fyziky a astronomie na Yaleově univerzitě.

„Když na sebe gravitačně působí tři tělesa podobné hmotnosti, nevede interakce ke stabilní konfiguraci, ale obvykle ke vzniku dvojhvězdy a vyvržení třetího tělesa,“ vysvětluje van Dokkum nejpravděpodobnější scénář.

To by mohlo znamenat, že unikající černá díra byla kdysi součástí vzácné dvojhvězdy supermasivní černé díry a během galaktického splynutí zasáhla do tohoto partnerství třetí supermasivní černá díra, která jednu z dvojhvězd vyvrhla.

Zdroj náhledové fotografie: AdisResic / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares