Kurýr

Čekali jste celý den na kurýra a on nepřijel? Na vině nebyl jeho nezájem, vše mohl způsobit váš telefon

  • Proč mi kurýr nezavolal?
  • Mohla to způsobit aplikace ve vašem telefonu

Kurýr nezavolal a nakonec nepřijel? Stalo se to určitě alespoň jednou každému z nás. Chyba přitom nemusela být vůbec na straně dopravce. Že nedorazil, mohl způsobit klidně váš telefon.


Nepřehlédněte: „Na tom videu jsi ty?“ Messengerem se šíří podvod, který může zasáhnout i vás a ohrozit další statisíce Čechů


Na kurýra jsem čekal celý den a ono nic

Dokládá to zkušenost uživatele sociální sítě Facebook Marka Leciána. Ten ve svém statusu vysvětluje, proč mu kurýr DPD nedoručil balík, i když s tím počítal a na řidiče čekal. V příspěvku uvádí: „Zajímavost pro dnešní den. DPD nedoručilo balíček. Nešlo se mi dovolat. Zjistil jsem, že Android mi toto číslo bloknul, protože bylo označeno jako SPAM a ani nezazvonil. Funkci jsem si vypnul, Phone > settings > caller id & spam. Trochu to vysvětluje, proč se mi dříve nedovolal i kurýr od PPLky.“

Že kurýr nepřijede tak nemusí vždy znamenat, že na vás zapomněl, nebo se na vás vykašlal. Mohl vám volat, ale nedovolal se. Operační systém Android jeho číslo vyhodnotil jako spam nebo marketingový hovor a zablokoval ho, aby vás nevystavoval nebezpečí podvodu. Pokud máte v Nastavení vašeho smartphonu funkci zapnutou, může se vám stát totéž, co uživateli Facebooku.

Zkontrolujte svůj telefon

Kurýři přepravních společností volají denně stovkám lidí a proto existuje velká šance, že právě jejich čísla skončí na černé listině – algoritmy je po několika měsících používání vyhodnotí jako potenciálně nebezpečné. Problém popsaný Markem Leciánem se týká hlavně smartphonů, které používají aplikaci Telefon od společnosti Google, která si vytváří vlastní seznam spammerů. Ohroženi jsou však i majitelé populárních mobilů Samsung Galaxy, které také obsahují funkci blokující nevyžádaná čísla. 

Co byste měli udělat? Stačí navštívit aplikaci Telefon, proklikat se nabídkou a podívat se, zda je funkce aktivní i na vašem smartphonu. Je samozřejmě otázkou, jestli je rozumné ji vypínat, protože když to uděláte, dovolají se vám nejen kurýři přepravních společností, ale i lidé, kteří se vás mohou pokusit podvést.

Zdroj náhledové fotografie: Freepik, zdroj: techbyte

Total
0
Shares