hacker

Čechy straší bankovní trojan Cerberus, může vyluxovat účet

  • Bankovní trojan Cerberus nepřestává nahánět strach
  • Uživatele připraví o peníze
  • Rizikem nadále zůstává také stalkerware

Společnost ESET zaznamenala v minulém měsíci stoupající objem zachycených hrozeb pro zařízení se systémem Android. Uživatele ohrožoval nejčastěji bankovní trojský kůň Cerberus, který krade finanční prostředky z účtů obětí. Stáhnout jej lze z neoficiálních zdrojů.


Psali jsme: Hesla českých uživatelů jsou stále terčem špionážního malware, ten se nejčastěji šíří e-mailem


Cerberus je na vzestupu

V únoru byl nejvážnější hrozbou pro české uživatele bankovní trojský kůň Cerberus, jehož detekcí přibylo o téměř 40 procent. Trojan se šíří v různých aplikacích, které slouží jako takzvané droppery.

Dropper je typ malware, který si uživatel nevědomky nainstaluje spolu s nějakou aplikací. Škodlivý kód poté rozbalí samotný, mohli bychom říct, náklad, v tomto případě bankovního trojského koně Cerberus.

Cerberus dlouho nepředstavoval pro Českou republiku závažnou hrozbu. V létě 2020 nicméně jeho původní tvůrci ukončili činnost a kód dali na ruskojazyčné hackerské fórum ke stažení, odkud se dále šířil na další fóra útočníků.

Cerberus obsahuje několik sofistikovaných funkcí, které slouží k okradení oběti. Jedna jeho funkce dokáže odečítat přihlašovací údaje z legitimních webových stránek bank a odesílat je útočníkům. Další pak slouží k čtení SMS kódů a obcházení dvoufázového ověření, včetně Google Authenticatoru.

Trojan se šíří prostřednictvím neoficiálních distribučních kanálů a služeb na nelegální sdílení aplikací.

Virů dramaticky přibylo

Druhou nejčastější hrozbou v Česku byl stalkerware Cerberus, který slouží ke špehování obětí sledovatelem (stalkerem). Může ale třeba také zapnout data, přesměrovat hovory, zobrazit SMS nebo ukázat přesnou polohu. Navíc je možné aplikaci v zařízení skrýt. Na třetí příčce se trojan Triada, který zobrazuje nevyžádanou reklamu.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares