Robot, kyborg, umělá inteligence

Bývalý ředitel Googlu: Umělá inteligence je jaderná zbraň 21. století. USA se musí postavit Číně a vzít si příklad z Ukrajiny

  • Bývalý šéf Googlu má obavy z umělé inteligence
  • Američané podle něj musí přidat

Bývalý generální ředitel společnosti Google Eric Schmidt si myslí, že dopad technologie umělé inteligence ve válečném konfliktu může být stejně ničivý jako jaderné zbraně. Současně s tím varuje, že Čína AI možná použije k nekalým věcem.


Nepřehlédněte: Vrátí se ještě někdy slavná neandrtálská kometa nebo ji lidstvo po 50 000 letech vidělo úplně naposledy?


Umělá inteligence mocná jako jaderné zbraně?

Schmidt, který dříve šéfoval společnosti Google, uvedl, že umělá inteligence by jednou mohla být stejně nebezpečná jako jaderné zbraně. Již dříve proto vyzval k jednání velmocí a uzavření smlouvy, která by zabránila tomu, aby jednou roboti převzali vládu nad světem.

Muž, který v Googlu pracoval v letech 2001 až 2015, a do roku 2020 byl ředitelem mateřské společnosti Alphabet, tvrdí, že americká vláda musí v oblasti vývoje AI přidat.

Pro časopis WIRED řekl: „Jednou za čas se objeví nová zbraň, nová technologie, která věci změní. Einstein napsal ve 30. letech 20. století dopis Rooseveltovi, že existuje nová technologie – jaderné zbraně, která by mohla změnit válku, což se zjevně stalo „Řekl bych, že autonomie (poháněná umělou inteligencí) a decentralizované, distribuované, systémy jsou velmi mocné.“

Čína je silný a nebezpečný protivník, myslí Schmidt

Schmidt se domnívá, že USA musí zvýšit své úsilí v oblasti umělé inteligence spoluprací s velkými technologickými společnostmi, jinak se zemi nepodaří čelit čínskému pokroku v této oblasti. „Čelíme velké výzvě od velmi soustředěného konkurenta, který ví, co dělá.“

Technologický expert říká, že hlavní překážkou toho, aby americká armáda efektivně využívala AI, je byrokracie a armádu popisuje jako „velkou lidskou bytost uvnitř nedokonalého systému“, protože může trvat měsíce nebo dokonce roky než ministerstvo obrany zavede nové technologie.

Závěrem bývalý zaměstnanec Googlu doporučuje, aby si americká armáda vzala příklad z Ukrajiny, která v reakci na ruskou invazi v loňském roce začala používat drony s AI, 3D tisk a uvedla v praxi nové bojové systémy.

Zdroj náhledové fotografe: Possessed Photography / Unsplash, zdroj: WIRED

Total
0
Shares