MacBook Pro

Budoucnost je tady: Apple začal prodávat nové MacBooky s vlastním procesorem

  • Notebooky Apple dlouhých patnáct let poháněly procesory Intel.
  • Změnilo se to ve chvíli, kdy americký výrobce představil svůj vlastní procesor M1 a osadil jím nový MacBook Air, MacBook Pro a Mac Mini.
  • Všechny tři počítače jsou od včerejšího dne oficiálně dostupné i v České republice.

Různé konfigurace

MacBook Air je dostupný ve dvou konfiguracích, levnější s SSD kapacity 256 GB a sedmijádrovým GPU a 8 GB jednotné paměti (tak u Applu říkají integrované RAM) je za 29 990 Kč, verze s 512GB SSD a osmijádrovou grafikou za 37 990 Kč.

MacBook Pro je s čipsetem M1 dostupný zatím pouze ve třináctipalcové variantě, konfigurace se liší jen velikostí SSD, pokud si vystačíte s 256 GB, přijde vás počítač na 38 990 Kč, s SSD o kapacitě 512 GB pak zaplatíte 44 990 Kč.

Nejlevnější Mac mini s 256 GB SSD vyjde zákazníky na 21 990 Kč, se solid-state diskem kapacity 512 GB má cenu 27 990 Kč.

Apple chce pokořit nejlepší notebooky

MacBook Air
MacBook Air, ilustrační | foto: Apple

MacBook Air má 13,3palcovou obrazovkou s LED podsvícením a technologií IPS. S hmotností 1,29 kilogramu a tloušťkou pouze 1,61 centimetru je nejtenčím a zároveň také nejkompaktnějším notebookem v nabídce společnosti Apple. Mezi taháky novinky patří i klávesnice Magic Keyboard, se kterou jako první přišel šestnáctipalcový MacBook Pro, dlouhá výdrž na baterii nebo naprostá tichost. Navzdory svému vysokému výkonu se čip M1 totiž obejde bez dedikovaného chlazení. Apple pak nabídl i konkrétné čísla: výdrž až 15 hodin na jedno nabití, při sledování videa dokonce až 18 hodin.

Na stejném základu jako MacBook Air staví i MacBook Pro, v jehož případě se ovšem výdrž vyšplhala na 17 hodin. V prodeji je od včerejška také nový Mac Mini, který oproti předchozí generací nabízí podstatně vyšší výkon: procesor je až třikrát svižnější, grafika pak dokonce až šestkrát. Díky bezprecedenentímu nárůstu výkonu se tak může Mini stát zajímavou volbou pro tvůrce videoobsahu.

Budoucnost je v ARMu

Čipset Apple M1
Čipset Apple M1, ilustrační | foto: Apple

M1 je první procesor pro notebooky, který společnost Apple vyrobila. Novinka vychází z čipu A14, který najdete v iPhonu 12, je však speciálně upravena. Vedle CPU, tedy hlavního výpočetního procesoru, obsahuje i grafická jádra, Neural Engine pro funkce strojového učení a umělé inteligence a také všechny další nezbytné komponenty.

Sluší se připomenout, že se jedná o čip založený na architektuře ARM, který podle měření Applu nabízí nejlepší poměr výkonu/spotřeby na celém trhu. Nové MacBooky jsou tedy nejen dostatečně výkonné, ale i energeticky úsporné.

Total
0
Shares