Baterie, telefon

Budeme naše telefony nabíjet oblečením? Vědci vyvinuli textil s tisícovkou solárních panelů

  • Vývoj technologií nejde zastavit
  • Mobily budeme jednou nabíjet oblečením

Všichni jsme se už někdy dostali do situace, že se nám vybila baterie v mobilu a neměli jsme ho kde nabít. Proč ale hledat elektrickou zásuvku, když potřebnou energii může dodat oblečení, které máme na sobě? Díky práci vědců z Nottingham Trent University na něco takového nebudeme dlouho čekat.


Nepřehlédněte: Pokus o přepsání historie selhal. Revoluční raketa vytištěná na 3D tiskárně se do vesmíru nedostala


Textilie vygeneruje dostatek energie pro nabití mobilu

Dr. Theodore Hughes-Riley, docent z Nottingham School of Art and Design, vedl výzkum, jehož výsledkem je vývoj inovativní e-textilie, která je osazena 1 200 fotovoltaickými články. Tyto články jsou dohromady schopny využít 400 miliwattů (mWattů) elektrické energie ze Slunce, což stačí k nabití základního mobilního telefonu nebo chytrých hodinek.

E-textilie, která je prodyšná a pružná, může být součástí běžného oblečení a textilních doplňků, což zajistí, že se naše telefony už nikdy zcela nevybijí. Podle vědců má vlastnosti jako jakýkoli jiný kus látky a přežije i praní v pračce na 40 °C. To umožňuje voděodolná polymerová pryskyřice, která obaluje fotovoltaické články o rozměrech 5 × 1,5 mm.

E-textil
Zdroj: Nottingham Trent University

Vyprání v pračce? Žádný problém

„Dosud napadlo jen velmi málo lidí, že by jejich oblečení mohlo sloužit k výrobě elektřiny,“ říká Hughes-Riley. „E-textil má potenciál změnit vztah běžného člověka k technologiím. Prototyp ukazuje, že by oblečení mohlo být v budoucnu využito k výrobě energie.“

Závěrem vědec dodal, že se výzkumníci nyní plánují zaměřit na zvýšení efektivity.

Zdroj náhledové fotografie: StockSnap / Pixabay, zdroj: mymodernmet, NTU

Total
0
Shares