Huawei P50 Pro

Británie vyloučila Huawei z budování sítí 5G. Ze země musí zmizet do roku 2027

  • Velká Británie podlehla nakonec tlaku USA
  • Huawei se na stavbě 5G podílet nebude
  • Operátoři musí přestat používat technologie Huawei nejpozději v roce 2026

Velká Británie nařídila tamním mobilním operátorům, aby od příštího roku přestali při výstavbě sítí 5G využívat technologie firmy Huawei. Na to, aby Londýn firmu Huawei z budování sítí páté generace vyřadil, tlačil dlouhodobě americký prezident Donald Trump. Čínský podnik rozhodnutí Londýna odsoudil.

Těžké rozhodnutí

Rozhodnutí Národní bezpečnostní rady Velké Británie zapovídá britským operátorům od 1. ledna 2021 kupovat jakékoli technologie od čínské společnosti. Ty stávající pak musí firmy odstranit nejpozději do roku 2027. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí, ale pro britské mobilní operátory, pro národní bezpečnost i naší ekonomiku je z dlouhodobého horizontu jistě správné,“ uvedl britský ministr kultury Oliver Dowden.

Společnost Huawei v Česku s rozhodnutím Velké Británie nesouhlasí. „Rozhodnutí je zklamáním a špatnou zprávou pro každého vlastníka mobilního telefonu. Velké Británii hrozí zpomalení v oblasti digitalizace, může dojít k nárůstu nákladů a k prohloubení digitální propasti. Namísto vzestupu britská vláda zvolila opačný směr. Jménem naší společnosti ji vyzýváme, aby své rozhodnutí znovu zvážila. Zůstáváme přesvědčeni, že nová omezení ze strany Spojených států by neměla vliv na bezpečnost produktů, které do Velké Británie dodáváme.“

Za vším je politika USA, tvrdí Huawei

„Bohužel otázka naši budoucnosti ve Velké Británii je zpolitizována, a v tomto případě se jedná o obchodní politiku USA, nikoliv o bezpečnost. Během posledních 20 let se společnost Huawei zaměřila na budování lépe propojené Velké Británie. Jako zodpovědná společnost budeme i nadále podporovat naše zákazníky tak, jak tomu bylo doposud,“ stojí v prohlášení českého Huaweie.

Huawei je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jeho hlavními konkurenty Ericsson a Nokia. Firmu založil v roce 1987 Žen Čeng-fej.

Total
0
Shares