Čínský Huawei se připojuje k bojkotu Ruska

Británie dává od Huawei ruce pryč. 5G sítě postaví někdo jiný

  • Velká Británie zakáže od září 2021 instalovat zařízení Huawei do nové sítě 5G
  • Asijskou firmu viní z krádeží technologií a ze špionáže pro vládu v Pekingu

Britské telekomunikační firmy nesmějí od září příštího roku instalovat do sítí páté generace (5G) v Británii žádná nová zařízení od čínské společnosti Huawei. Země se firmu snaží ze zapojení do 5G infrastruktury už déle než rok vyloučit. Britští zákonodárci ji považují za bezpečnostní riziko.

Na ostrovech není pro Huawei v 5G sítích místo

Oliver Dowden, ministr pro média, kulturu a sport, během pondělí oznámil: „Podnikáme odvážné kroky k zavedení jednoho z nejtvrdších telekomunikačních bezpečnostních režimů na světě. Jeho centrální částí je právě boj proti vysoce rizikovým firmám a já jsem stanovil jednoznačný harmonogram úplného odstranění zařízení Huawei z našich sítí nejpozději do roku 2027, a to včetně existující 4G (LTE) infrastruktury.“

Britská vláda už v červenci uvedla, že vyloučí čínský technologický gigant z jejích 5G infrastruktury a odůvodnila to obavami o bezpečnost. Vedení Huaweie je podezíráno z toho, že má těsné kontakty s vládou v Pekingu, což vyvolává obavy ze špionáže. Huawei veškerá obvinění ale od začátku odmítá.

Jaký mají postoj Češi?

Česko zatím oficiální postoj ke společnosti Huawei nezaujalo. Kvůli sítím 5G byl v srpnu v Česku americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se snažil přesvědčit vládu o nebezpečnosti Huawei pro Čechy. Se svým požadavkem možná uspěl. Provozovatel telekomunikačních sítí CETIN, jehož stoprocentním vlastníkem je skupina PPF, nedávno totiž oznámil, že bude stavět svou síť pro mobilní sítě páté generace výhradně na technologiích Ericssonu.

Total
1
Shares