Xiaomi MIUI 13

Bezpečnostní funkce v MIUI 13 zajistí, že váš telefon neodemkne ani dvojník

  • Xiaomi v uživatelském prostředí MIUI 13 velmi zapracovalo na zabezpečení
  • Nová funkce zabrání tomu, aby telefon odemkl někdo, kdo je vám hodně podobný

Soukromí a bezpečnost jsou pro uživatele naprosto klíčové vlastnosti, které při výběru nového zařízení hrají stále větší roli. Uvědomuje si to Apple, Google i velcí výrobci jako třeba Xiaomi, které v nejnovější nadstavbě MIUI 13 zavedlo tři důmyslné vrstvy bezpečnosti.


Nepřehlédněte: Xiaomi jde po krku Applu, nový Xiaomi 12X to drtí cenou i výbavou


Bezpečnost na prvním místě

Základní představuje rozpoznání obličeje, následuje takzvané přečtení ID uživatele a poslední je „elektronická ochrana proti podvodům“. Pokusme se tyto termíny blíže vyjasnit.

Rozpoznávání obličeje v MIUI 13 je vlastně rozpoznávání horní části těla. Uživatel si zaregistruje obličej, ale telefon nasnímá ve skutečnosti vše od pasu nahoru. Je to zajímavá vychytávka, která má zamezit tomu, aby telefon odemkl člověk s identickým obličejem, ale odlišnou stavbou těla; například někdo vám podobný nebo dvojče. Je samozřejmě otázkou, jak přesně to v praxi bude fungovat, ale na papíru to vypadá moc hezky.

Ochrání kreditku

MIUI 13 dokáže také nově lépe chránit identifikační dokumenty včetně údajů z kreditních a debetních karet, které uživatel používá pro platby na internetu. A „elektronická ochrana proti podvodům“ pak není nic jiného než komplexní databáze, která obsahuje mimo jiné i záznamy o webových stránkách distribuujících malware. Pokud budete používat vestavěný prohlížeč Xiaomi, upozorní vás, že stránky, které se chystáte navštívit, jsou nebezpečné a představují riziko.

Tři klíčové vrstvy zabezpečení v MIUI 13
Tři klíčové vrstvy zabezpečení v MIUI 13 | foto: Xiaomi

Upozorní na spam

Během tiskové konference čínský výrobce zároveň demonstroval, jak MIUI 13 dokáže uživatele ochránit před podvodnými SMS zprávami, varovat při podvodném telefonátu (ochrana před spamem), a to ještě dříve, než hovor zvedne, a také při přijímání podezřelých souborů. V tomto případě jde i o blokování instalace APK mimo předinstalované obchody s aplikacemi a také omezení instalace aplikací na pozadí bez vědomí uživatele.

Aktualizace až v příštím roce

Určitě se nyní ptáte, kdy dojde k vydání MIUI 13, ale musíme vás zklamat. Informací je zatím poskrovnu. Xiaomi během akce jen vágně uvedlo „velmi brzy“. Nadstavba se zcela určitě objeví v nových chytrých telefonech série Xiaomi 12 a během ledna 2022 by mělo dojít k vydání aktualizace pro řadu Mi 11 a několik televizorů Redmi.

Total
1
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..