Černá díra

Astronomové objevili nejjasnější objekt ve vesmíru. Září jako 500 bilionů Sluncí

  • Vědci zkoumají velmi starý kvasar
  • Je nebývale jasný, říkají

Australští astronomové objevili v hlubinách kosmu gigantické těleso. Rekordman s černou dírou ve svém středu září tak oslnivě jako 500 bilionů našich Sluncí. Vědci se domnívají, že jde o nejjasnější objekt ve vesmíru.


Nepřehlédněte: Čína chce postavit elektromagnetické dělo, které dopraví astronauty do vesmíru


Vědci našli nejjasnější objekt ve vesmíru

„Tento kvasar je tím nejdivočejším místem ve známém vesmíru,“ uvedl vedoucí autor studie zveřejněné v odborném časopise Nature Astronomy Christian Wolf. „Překvapilo nás, že byl až doteď skrytý, když už známe zhruba milion méně zajímavých kvasarů. Doslova na nás celou dobu zíral,“ doplnil ho kolega Christopher Onken.

Jak moc jasně mohou kvasary zářit, je otázka, kterou objev objektu J0529-4351 soustavou teleskopů Very Large Telescope Evropské jižní observatoře staví do úplně nového světla. Tento kvasar vědci poprvé zahlédli už v 80. letech. Doposud jej však považovali jen za hvězdu, což je u těchto objektů běžný omyl. Wolf říká, že upřímně pochybuje, že ho někdy něco překoná.

Výzkumníci použili spektrometr, aby analyzovali světlo přicházející z J0529-4351 a vypočítali, kolik ho vyprodukoval vířící disk plynu a hmoty v nitru černé díry, takzvaný akreční disk. Udržení takového monstra je ale velmi náročné. Vědci zjistili, že kvasar pohltí ekvivalent 413 Sluncí za rok, tedy více než jedno za den.

„Neuvěřitelná rychlost růstu znamená také obrovské uvolňování světla a tepla,“ píší ve studii vědci. „Jedná se tedy také o nejsvítivější známý objekt ve vesmíru. Je 500 bilionkrát jasnější než naše Slunce.“

Černá díra
Zdroj: Placidplace / Pixabay

Září jako 500 bilionů Sluncí

Intenzivní gravitační vliv černých děr přitahuje hmotu k těmto nebeským objektům tak energickým způsobem, že při tomto procesu vzniká elektromagnetické záření. Oslepující záření je způsobeno akrečním diskem černé díry neboli prstencem kolem černé díry, kde se shromažďuje materiál předtím, než je pohlcen.

Astronomové chtějí kvasar J0529-4351, stejně jako další nepolapitelné objekty, v budoucnu studovat pomocí nových přístrojů a observatoří, protože vzdálené supermasivní černé díry by mohly odpovědět na klíčové otázky o počátcích vesmíru.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: CNN, Guardian, IFLScience, New Scientist

Total
0
Shares