Apple vs. EU

Apple v Evropě narazil. Hrozí mu ban za Lightning konektor

  • Apple léta v iPhonech používá oblíbený Lightning
  • Drtivá většina výrobců však přešla na USB-C
  • EU bude požadovat jeden typ konektoru pro všechny

Apple stejně jako dlouhé roky předtím může doslova vrnět blahem. Loňské iPhony 12 jdou na odbyt stále skvěle, s příchodem iPhonu 13 letos na podzim chce americký gigant vyšroubovat prodeje ještě výš. Daří se mu také na poli služeb i v segmentu nositelné elektroniky, přesto má aktuálně vrásky na čele. Za ty může Evropská unie, jak informuje web MacRumors.

Apple argumentuje zelenou politikou

Úvaha jednoho typu nabíjení je na stole Evropské unie již několik let a není se čemu divit. Drtivá většina výrobců telefonů přešla na USB-C, jen kalifornský podnik si dává poněkud na čas. Důvod je vlastně nasnadě. S ohledem na stávající nabídku propojených doplňkových produktů Američan generuje nemalý peníz, a navíc do toho argumentuje zelenou politikou.


Nepřehlédněte: Apple má problém! Zaměstnanci se bouří proti šmírování


Apple iPhone 13
iPhone 13 se bez Lightningu ještě neobejde | foto: LETSGODIGITAL

EU na to má jiný názor

Nový standard rovná se nákup nových kabelů, což vede k dalšímu znečištění životního prostředí. I když je Apple enviromentální odpovědností proslulý, téměř vždy se objeví úvaha, jestli to není jen zástěrka, protože “peníze zkrátka nesmrdí nikomu”. Buď, jak buď, ožehavé téma je po více jak roku znovu předmětem debat.

EU se znovu vrací k původnímu plánu, a ještě letos chystá tento krok v parlamentu prosadit. To by znamenalo jediné: pokud “jablko” neosadí iPhony a další zařízení konektorem USB-C, v Evropě si neškrtne! Jenže ke schválení zákona vede ještě dlouhá cesta a ani Apple zatím na změnu nespěchá. Jestli podzimní iPhony 13 přijdou bez Lightningu? Zatím tomu nic nenasvědčuje.

Total
0
Shares