Apple úmyslně zpomaloval iPhony. Ve Francii dostal milionovou pokutu

Zpomalovat iPhony se starší baterií se Applu rozhodně nevyplatilo. Kromě ztráty reputace má celá kauza totiž i finanční dohru. Francouzský úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitelů (DGCCRF) nyní cupertinské společnosti ve Francii vyměřil pokutu ve výši 25 milionů eur, tedy v přepočtu 626 milionů korun.

Zpomalovat iPhony začal americký zvýrobce už na konci roku 2017. Krátce poté to potvrdil přímo mluvčí Applu s tím, že tato vlastnost byla do telefonů implementována záměrně. Podle zástupce amerického podniku starší baterie nemusely být schopny dodávat iPhonům při plném výkonu procesoru požadovaný elektrický proud. Vývojáři proto provedli úpravy v operačním systému iOS, které při problémech s baterií snižily energetické nároky a způsobily zpomalování telefonů.

Výrobce mobilů s nakousnutým jablkem svůj krok dlouho obhajoval s tím, že tato funkce je užitečná a v konečném důsledku pro zákazníky prospěšná, množící se žaloby však amerického giganta donutili k omluvě. Podle francouzského úřadu však firma o této funkci dostatečně neinformovala samotné uživatele, kvůli čemuž si mohli někteří zbytečně pořídit mylně nové telefony, které byly rychlejší. Právě proto nyní padla milionová pokuta.

Zdroj

 

Total
0
Shares