Čipset Apple M1

Apple připravuje 32jádrový procesor M1, konkurenci výkonem zamotá hlavu

  • Apple chystá 32jádrový M1 s vyšším počtem jader GPU
  • V prvních počítačích se nového čipu dočkáme už příští rok

Apple před nedávnem začal prodávat první MacBooky osazené továrním procesorem M1, který nadchl výkonem a zároveň i svou energetickou nenáročností. V Cupertinu ovšem hledí do budoucna a proto připravují 32jádrovou verzi tohoto procesoru, kterou americký gigant v následujících letech použije ve svých nejvýkonnějších sestavách. Připomeňme, že současný Apple M1 obsahuje 8 procesorových jader, 7 nebo 8 grafických jader a integrovanou RAM o maximální kapacitě 16 GB.

Apple detaily tají

12jádrová varianta s označením M1X, která je dle zahraničních serverů taktéž v přípravě, má mít 8 výkonných a 4 úsporná jádra. V případě hardwaru pro nové Macy Pro a iMacy má být procesorová jednotka složena z 32 výkonných a 4 úsporných jader. Kromě vyššího počtu CPU jednotek se má ovšem navýšit i počet grafických jader, hovoří se o 16 a 32 jednotkách. Samotný čipset by tedy mohl dohromady obsahovat 64 nebo 68 jader.

Apple M1
Apple M1, ilustrační | foto: Apple

Nepočítá s Intelem ani s AMD

I když se to nemusí na první pohled zdát, Apple se na přechod na vlastní čipy připravoval poslední dekádu – přesně tak dlouho totiž vyrábí vlastní čipy pro iPhony a další mobilní zařízení. V červnu na konferenci WWDC 2020 oznámil, že do budoucna už nepočítá s Intelem ani AMD a klíčové komponenty ARM architektury si bude navrhovat a produkovat sám.

Total
1
Shares