iOS 15

Apple představil iOS 15: jaké novinky přináší?

  • iOS 15 obsahuje spoustu novinek, třeba vylepšený FaceTime a chytré notifikace
  • Do služby FaceTime byla přidána podpora Spatial Audio
  • Aplikace Fotoaparát se nově naučila pracovat s živým textem

Dnes byla zahájena očekávaná vývojářská konference WWDC 2021 a stejně jako loni se kvůli pandemii koronaviru koná virtuálně. Na úvodní keynote americký Apple již tradičně představuje nové verze svých operačních systémů. A letos tomu nebylo jinak.


Psali jsme: Apple AirTag v prodeji. Najde vám ztracenou peněženku


Apple v rámci vývojářské konference WWDC 2021 představil čtyři nové operační systémy – pro stolní počítače, chytré hodinky, tablety a v neposlední řadě pro nesmírně populární iPhony.

Nás nejvíce zajímaly novinky v pořadí již patnácté verzi mobilní platformy iOS, tedy systému, který využívají jablečné smartphony. Vývojáři se tentokrát snažili především o to, aby byl nový systém daleko chytřejší a uživatelé pomocí něj mohli snáze komunikovat se svými blízkými.

FaceTime

V iOS 15 byla zásadně vylepšena služba FaceTime. Zástupci Applu uvedli, že byla obohacena o prostorový zvuk Spatial audio, který má navodit pocit, že s člověkem, se kterým právě komunikujete, sedíte v jedné místnosti. Apple také výrazně zapracoval na softwarovém odfiltrování okolního šumu, které by mělo v reálném čase zvuk vyčistit výrazně lépe, než doposud. Tato funkce se jmenuje Voice isolation a nechá vyniknout hlas uživatele, zatímco vše ostatní utlumí.

Apple WWDC 2021
WWDC 2021 | foto: Apple

Další funkce Portrait mode přímo během FaceTime hovoru rozmaže pozadí a zaostří pouze na osobu v popředí. To ocení třeba bordeláři, kteří si před hovorem nestihnou uklidit. Vylepšení se dočkaly také skupinové hovory, které je možné nově plánovat a vytvářet k nim internetové odkazy, pomocí kterých se do konverzace připojí uživatelé s Windows a Androidem. Apple myslel i na bezpečnost a tak veškerá komunikace mezi platformami je end-to-end šifrovaná.

iMessage

Prostřednictvím aplikace iMessage lze nyní snadno sdílet obrázky, zprávy či hudbu s dalšími uživateli. Novinkou v konverzacích je také režim Nerušit a vylepšená gesta pro zabalení/rozbalení konverzací.

WWDC 2021
WWDC 2021 | foto: Apple

SharePlay

S příchodem iOS 15 se uživatelé dočkají také příchodu funkce SharePlay, která umožňuje s příteli poslouchat společně hudbu, sledovat filmy nebo sdílet obrazovku, přičemž přehrávání obsahu může zastavit či změnit každý z uživatelů. Apple vytvořil také speciální API, které nabídne vývojářům třetích stran, aby ho mohli implementovat do svých aplikací. Na keynote zazněla informace o využití SharePlay v aplikacích HBO Max, TikTok, Disney+ a Paramount+.

Notifikace

Apple překopal i oznámení na zamknuté obrazovce, tedy notifikace. Ty se nově řadí dle toho, ne v kolik přišly, ale podle důležitosti. V Cupertinu tuto funkci nazývají Notification Summary. Neméně zajímavá je i funkce Focus – uživatel si vybere jednu z oblastí, které se chce právě teď věnovat (práce, zábava, spánek a podobně) a iOS následně zpřístupní či naopak utlumí oznámení.

Fotoaparát, Live Text a Fotky

V neposlední řadě Apple představil funkci, která dokáže převést text z fotografií na klasický text. Je možné například přímo označit a kopírovat text na fotografiích či vyhledávat údaje o objektech, které na nich iOS 15 rozpozná. Za vším hledejte umělou inteligenci, která z fotky umí vytáhnout třeba i telefonní číslo. Uživateli poté už jen stačí, aby na něj klikl a zahájí se vytáčení hovoru. Do aplikace Fotky přibylo vyhledávání snímků pomocí funkce Spotlight a novinka se týká i funkce Memories, která se nově integruje také se službou Apple Music.

iOS 15 už můžete testovat

Operační systém iOS 15 už je nyní k testování. Jako obvykle i tentokrát je nutné, abyste si nainstalovali speciální konfigurační profil, díky kterému budete schopni nefinální verzi systému nainstalovat. Do testování se můžete zapojit tady.

WWDC 2021
WWDC 2021 | foto: Apple
Total
1
Shares