iPhone

Apple má z ostudy kabát. iPhonu 14 se vypaluje displej už po pár měsících, hlásí naštvaní majitelé

  • Tohle si Apple za rámeček rozhodně nedá
  • Jeho telefonům za desítky tisíc se vypalují displeje

iPhone 14 Pro (Max) je jedním z nejlepších smartphonů. Má pohádkovou výbavu, ale ani jemu se nevyhýbají problémy. Uživatelé si nyní začínají stěžovat na kvalitu displeje, kdy dochází k vypalování pixelů, tedy jevu, o kterém jsme doufali, že už nikdy neuslyšíme.


Nepřehlédněte: Konec sdílení účtů na Netflixu. Aneb vše co potřebujete vědět a báli jste se zeptat


Apple bude mít co vysvětlovat

Chytré telefony iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max byly na trh uvedeny v říjnu loňského roku. Jednou z hlavních novinek, na kterou společnost Apple zákazníky lákala, byl mimo jiné i režim Always on Display.

Ten uživatelům umožňuje zobrazit klíčové informace, jako je čas, datum a notifikace, aniž by museli telefon probudit. Krátce po premiéře nových jablečných smartphonů se proto objevily obavy z možného vypalování displejů. A zdá se, že se nyní potvrdily.

Na internetu se to začíná hemžit fotografiemi od naštvaných uživatelů, které zachycují poškození displeje v rámci vypalování pixelů. Vypalování není u OLED panelů nijak neznámým jevem, ovšem pokud se nejedná o vadný kus, dochází k němu obvykle až po delší době používání. Ohroženy jsou především prvky, které jsou zobrazeny buď trvale nebo často.

V případě telefonů iPhone 14 Pro (Max) jde hlavně o oblast, kde se nachází Dynamic Island, který přizpůsobuje svou velikost tomu, kolik aplikací je naráz spuštěno.

Není jasné, jak je tento problém rozšířený a tedy zda se nejedná o pouhou bouři ve sklenici vody. Několik uživatelů však tento problém již nahlásilo a požádalo o pomoc servis společnosti Apple.

Jeden člověk uvedl, že mu zaměstnanci Applu sdělili, že se s vypalováním obrazovky u nových iPhonů dosud nesetkali. Uživateli se nakonec podařilo získat bezplatnou výměnu displeje v rámci prodloužené záruky Apple Care+. Jiný majitel pak uvedl, že svůj iPhone 14 Pro vlastní teprve necelý měsíc. Na obrazovce však již zůstaly viditelné stopy po vypalování.

Společnost Apple se k problému zatím nevyjádřila a není jasné, jaké kroky podnikne. Vypalování obrazovky není nový problém a může být způsoben řadou faktorů. Zdá se však, že u iPhonů 14 Pro a iPhonů 14 Pro Max by se mohl vyskytovat častěji, protože Dynamic Island je funkční prvek operačního systému iOS.

Co je vypalování displeje?

Výhodami OLED displejů jsou například lepší jas, lepší kontrast, nižší energetická náročnost a s tím související zobrazení černé, která je na těchto displejích opravdu černá.

Černý pixel se rovná vypnutému pixelu, proto čím více černých prvků displej zobrazuje, tím více se šetří baterie daného zařízení. I přes všechna pozitiva technologie OLED se lze setkat se zásadní nevýhodou, kterou je tzv. vypalování.

Problém je způsobený stejnou příčinou – soustavným zobrazením stejného obsahu, například dlouhodobým zobrazením textu, obrázku nebo navigace. U smartphonů s Androidem dříve k tomuto jevu docházelo v oblasti stavové lišty, kde se zobrazují různé indikátory – například síla mobilního signálu, stav baterie, připojení k Wi-Fi a tak dále.

Jak vypalování zabránit?

  • Používejte gesta
  • Používejte automatický jas
  • Nastavte kratší čas uzamknutí telefonu
  • Zapněte si tmavý režim
  • Nastavte si tmavou tapetu
  • Nepoužívejte Always On Display
  • Vyhněte se dlouhodobému zobrazování stejného obsahu

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares