Apple iPad

Apple končí s Intelem. Procesory si bude vyrábět sám

Dlouhou dobu se spekulovalo o tom, že Apple bude nabízet své počítače i s hardwarem od AMD. Množící se fámy však rázně uťala úvodní keynote vývojářské konference WWDC, během které šéf podniku Tim Cook uvedl, že firma do budoucna nepočítá ani s Intelem ani s AMD.

„Počítače Mac zažily doposud tři velké milníky – procesory PowerPC, operační systém Mac OS X a přechod na čipy od Intelu. Dnes přichází čtvrtý milník, představujeme vlastní procesory Apple Silicon,“ prohlásil Cook.

První počítače ještě letos?

Americký technologický gigant tedy definitivně opuští společnost Intel a přejde na své řešení v podobě čipové řady Apple Silicon. Cook řekl, že první modely cupertinských počítačů budou tovární čipy obsahovat již tento rok. Následovat bude kompletní obměna všech modelů napříč portfoliem Apple produktů. Výrobce očekává, že architekturu x64 opustí do dvou let.

„Již dnes nabízíme procesor Apple A13X v tabletu iPad Pro, který díky optimalizovanému systému může směle v pracovním nasazení konkurovat klasickým notebookem. Čipy Apple S5 v hodinkách Apple Watch zase ukazují, jak mohou být i výkonné součástky energeticky šetrné. Nové procesory Apple Silicon budou spojením těchto dvou světů,“ dodal Cook.

Převod softwaru zařídí Rosetta

Na platformě Apple Silicon z pochopitelných důvodů nepůjdou spustit nativní aplikace psané pro x64 hardware. Nicméně i na to Apple samozřejmě myslel a proto vydá speciální nástroj Rosetta, tentokrát již ve druhé verzi. Ten by měl zabezpečit bezproblémový převod programů na novou architekturu.

Zdroj náhledové fotografie: Francois Hoang / Unsplash

Total
11
Shares