Apple iPhone 6

Apple bojkotuje stahování aplikací z jiných zdrojů. Nechceme být jako Android, vzkazuje

  • Apple stojí na důležité křižovatce
  • Jde o stahování z jiných zdrojů
  • Ve hře jsou peníze i bezpečnost

Apple zaslal americkému Senátu dopis, ve kterém na něj apeluje, aby odmítl zákon, který by v dohledně době uživatelům umožnil stahování aplikací z jiných zdrojů. Soudní výbor má tuto záležitost projednat údajně již dnes.

Má Apple strach?

Applu jde přitom doslova o hodně. Nejde jen o často kritizovanou „kontrolu“ nad vývojáři, ale o spoustu peněz, které mu můžou protéct mezi prsty. Ten se s tímto názorem ztotožňuje jen částečně.

Jako hlavní argument udává bezpečnost vlastních uživatelů. Jenže i tady narazil. Když se tato debata vedla za zdmi Evropského parlamentu loni v létě, nechala se eurokomisařka Margrethe Vestager slyšet, že tyto obavy používá coby štít proti konkurenci.


Nepřehlédněte: Galaxy S22 v nejexkluzivnějším přehledu! Češi, dáte novým Samsungům šanci?


Aktualizace telefonů Apple iPhone
ilustrační ( Zdroj: Szabo Viktor, Unsplash)

Bezpečnost a peníze

V dopise se mimo jiné uvádí, že tento legislativní krok významně Apple poškodí, připraví jej o příjmy ve výši 15 až 30 % a výrazně ohrozí bezpečnost telefonů právě díky aplikacím třetích stran. To by znamenalo jediné: šíření malwaru, podvodů a zneužívání soukromých informací jako u konkurence.

V tomto směru se paralela s Androidem přímo nabízí. Například i samotný Tim Cook se do této platformy v otázce zabezpečení několikrát opřel a naposledy dokonce tvrdil, že iOS je padesátkrát bezpečnější než Android.

Zdroj náhledové fotografie: ilustrační, oficiální fotogalerie Apple

Total
0
Shares