hacker

Aplikace v Google Play jsou ohroženy nebezpečnou zranitelností CVE-2020-8913

  • Společnost Check Point Research varuje před známou zranitelností CVE-2020-8913, která se stále ukrývá v mnoha aplikacích na Google Play
  • Hackeři mohou s její pomocí vkládat škodlivé kódy do zranitelných aplikací a špehovat uživatele nebo krást data a finance

Výzkumný tým Check Pointu potvrdil, že oblíbené aplikace v obchodě Google Play jsou i nadále zranitelné a obsahují známou chybu CVE-2020-8913, takže stovky milionů uživatelů Androidu jsou v ohrožení. Útočníci mohou vložit škodlivý kód do zranitelných aplikací a získat přístup ke všem zdrojům hostitelské aplikace.

Zranitelnost souvisí s oblíbenou knihovnou Google Play Core, která vývojářům umožňuje zasílat aktualizace a moduly s novými funkcemi v rámci aplikace. Zneužití by útočníkům umožnilo přidat spustitelné moduly do aplikací využívajících tuto knihovnu a spustit v nich libovolný kód.

Útočník, který má v zařízení oběti nainstalovanou aplikaci s malwarem, by mohl ukrást soukromé informace uživatelů, jako jsou přihlašovací údaje, hesla, finanční informace nebo zprávy.

Vývojáři musí okamžitě aktualizovat

Google vyhodnotil závažnost zranitelnosti jako 8,8 z 10 a vydal záplatu 6. dubna 2020. Vývojáři ovšem musí aktualizovanou knihovnu nahrát do svých aplikací. Check Point náhodně vybral několik velmi rozšířených aplikací a zjistil, že zranitelnost může stále ještě napáchat mnoho škod.

Zranitelné aplikace

V průběhu září používalo 13 % Google Play aplikací analyzovaných Check Pointem knihovnu Google Play Core a 8 % z těchto aplikací mělo i nadále zranitelnou verzi. Zranitelné jsou například:

  •  Komunikační platforma Viber
  •  Oblíbená cestovní aplikace Booking
  •  Podniková aplikace Cisco Teams
  •  Mapy a navigace Yango Pro (Taximeter), Moovit
  •  Seznamovací aplikace Grindr, OKCupid, Bumble
  •  Prohlížeč Edge
  •  Užitečné nástroje Xrecorder, PowerDirector

Před zveřejněním analýzy Check Point informoval vývojáře aplikací o nutnosti aktualizovat knihovnu. Aplikace Viber a Booking byly po upozornění ihned opraveny.

Ukázka útoku na aplikaci Google Chrome

Pro ukázku útoku na konkrétní aplikaci použil Check Point zranitelnou verzi aplikace Google Chrome. Hackeři mohou použít cookies k narušení bezpečnosti dalších služeb, jako je například Dropbox. Jakmile je škodlivý kód vložen do prohlížeče Google Chrome, získá útočník přístup ke cookies, historii a záložkám nebo správě hesel.

Check Point popsal útok ve čtyřech krocích:

1. Uživatel nainstaluje škodlivou aplikaci.
2. Škodlivá aplikace zneužije aplikaci se zranitelnou verzí knihovny Google Play Core (GPC).
3. GPC zpracuje a načte škodlivý kód a spustí útok.
4. Hacker získá přistupovat ke všem zdrojům hostitelské aplikace.

„Odhadujeme, že stovky milionů uživatelů Androidu jsou v ohrožení. Ačkoli Google implementoval záplatu, mnoho aplikací stále ještě používá zastaralé knihovny Play Core. Zranitelnost CVE-2020-8913 je velmi nebezpečná. Pokud ji útočníci zneužijí, mohou spustit kód v populárních aplikacích a získat stejný přístup jako zranitelná aplikace. Hrozí tedy například krádeže dvoufaktorových autentizačních kódů nebo přihlašovacích údajů, špehování uživatelů a jejich aktivit na sociálních sítích nebo odposlouchávání komunikace v chatovacích aplikacích. Záleží jen na fantazii hackerů, jak se rozhodnou zranitelnost zneužít,“ uzavřel zprávu Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Zdroj náhledové fotografie: harshahars / Pixabay

Total
0
Shares