Mamut

Američtí vědci chtějí přivést k životu mamuta a další vyhynulé tvory. Čeká nás skutečný Jurský svět?

  • Oživíme mamuty, prozradili vědci. Mají k tomu vážný důvod.
  • Chtějí ochránit arktický permafrost.

Technologická společnost Colossal Biosciences se domnívá, že by se na Zemi mohli vrátit již v roce 2028 tvorové vyhynulí v dávných i méně dávných dobách, jako je mamut srstnatý, dodo nebo tasmánský vakovlk, píše server Independent.


Nepřehlédněte: Na pouhý gram nejdražšího materiálu na Zemi byste potřebovali šetřit tisíce životů. Může způsobit revoluci v atomových hodinách


Colossal plánuje oživit mamuta

Plány vzkřísit mamuty už tu byly, ale většinou skončily v zárodku. Americký start‑up Colossal Biosciences věří, že má velkou šanci uspět. Pokud se experiment povede, vědci se vrhnou i na jiné druhy vyhynulých zvířat. 

Generální ředitel společnosti Colossal Biosciences Ben Lamm přirovnal proces oživování vyhynulých tvorů k obrácenému Jurskému parku. „Termín pro prvního mamuta jsme stanovili na konec roku 2028 a v současné době jsme na dobré cestě,“ řekl. Oživení prehistorického obra podle něj vyžaduje 22měsíční těhotenství. „Ale vzhledem k tomu, že jiné druhy mají mnohem kratší dobu březosti, je velmi pravděpodobné, že se dočkáme dříve jiného druhu než mamuta,“ dodal.

Například oživení tasmánského vakovlka, který vyhynul počátkem 80. let dvacátého století, by podle něj trvalo „jen několik týdnů“. U ptáka mauricijského, známého také jako dodo, který byl naposledy spatřen v roce 1600, údajně ještě kratší dobu.

Dodo
Zdroj: STRIEWA / Pixabay

Vzkříšený mamut bude hybridem mezi původním mamutem a slonem, nikoli klonem původního obra. V Colossal vezmou genom slona indického, který pak genetickým editorem CRISPR přepíšou na genom mamuta. Protože genom slona indického je s genomem mamuta shodný na 99,6 procent, na vědce čeká úkol přepsat „pouze“ 0,4 procenta genomu.

„Nevezmeme mamutí DNA a nezalepíme díry,“ řekl Lamm v narážce na katastrofický proces vylíčený ve vědeckofantastickém románu Michaela Crichtona Jurský park. „Snažíme se vpravit mamutí geny do slonů indických.“ V prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách společnost Colossal Biosciences uvádí, že potomek takto oplodněného slona bude „odolnější vůči chladu se všemi základními biologickými znaky mamuta srstnatého“. „Bude chodit jako mamut srstnatý, vypadat jako mamut, vydávat zvuky jako mamut, ale hlavně bude schopen obývat stejný ekosystém, který osiřel po vyhynutí mamutů.“

Pomůže genetický editor CRISPR

Zatímco se Colossal Biosciences ohání odvážnými představami o návratu dávno vyhynulých živočichů na Zemi, odborníci tuto myšlenku označují za pouhé divadlo. „Odstranění vyhynutí je vědecká pohádka,“ myslí si Jeremy Austin z australského Centra pro starověkou DNA. „Snahy o oživení mamutů srstnatých se spoléhají spíše na mediální pozornost vědců a méně na seriózní vědu,“ dodal.

Před tisíci lety žili i u nás

Mamuti vyhnuli asi před čtyřmi tisíci lety. Kdysi obývali velkou část Arktidy, ale běžně žili i na rozsáhlém území střední Evropy. Tento majestátný chobotnatec se v minulosti pohyboval i na území České republiky. Nejslavnější a nejpočetnější nálezy u nás pocházejí z jižní Moravy (Dolní Věstonice, Pavlov), kudy tito osrstění chobotnatci procházeli pravidelně na letní pastviny do Polska.

Zdroj náhledové fotografie: JuliusH / Pixabay, zdroj: Independent

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..