- Legendární špionážní letoun SR-71 nahradí hypersonický stroj.
- Nástupce SR-72 bude prakticky neporazitelný.
Už letos by se měl uskutečnit první let nejrychlejšího letadla na světě. Špionážní superstroj SR-72 vzniká v dílnách Skunk Works společnosti Lockheed Martin a američtí konstruktéři slibují ohromující rychlost 6 437 km/h (Mach 5).
Nepřehlédněte: Už nikdy žádná aktualizace: Tento výrobce definitivně končí s podporou svých telefonů s Androidem
Americké superletadlo SR-72
Spojené státy jsou vojenská supervelmoc. O tom není žádných pochyb. A brzy do amerického arzenálu ještě přibude letoun SR-72, který údajně dosáhne rychlosti přes 6 000 km/h, což z něj učiní nejrychlejší letadlo, jaké kdy bylo vyrobeno.
Podle zprávy, kterou 28. dubna zveřejnil časopis The National Interest, společnost Lockheed Martin naznačila, že prototyp SR-72 by mohl být dokončen ještě v průběhu letošního roku. O vyvíjeném hypersonickém letounu se dlouhodobě spekuluje v souvislosti s plány amerického letectva USAF podnikat bleskové cílené údery po celém světě.
SR-72 by měl sloužit jako průzkumný a hlavně – jako bezpilotní. Údajně bude schopen nést rakety nové generace, v krátké době dosáhnout hypersonické rychlosti, ale hlavně zůstat na této rychlosti po dlouhou dobu.
Dosažení rychlosti Mach 5 je klíčové, pokud se potřebuje někam dostat v mimořádně krátkém čase, a s maximální rychlostí přes 6 400 km/h to znamená, že z USA do Evropy doletíte za necelé dvě hodiny.
Výkvět americké technologie by měl pohánět opakovaně použitelný hypersonický pohonný systém s kombinovaným turbínovým cyklem (TBCC). Tento pohonný systém je druhem proudového motoru, jenž kombinuje turboventilátorové motory používané v mnoha moderních taktických letounech s nadzvukovým spalovacím motorem ramjet (známým také jako scramjet), který je schopen dosáhnout a udržet rychlost Mach 5 po dlouhou dobu.
Nesestřelitelný SR-71
Supermoderní SR-72 navazuje na letoun SR-71 Blackbird, který se vznesl k nebesům v polovině 60. let a zúčastnil se několika velmi nebezpečných misí nad sovětským vzdušným prostorem. Většina těchto misí se týkala pořizování snímků jaderných a vojenských základen. Na stroji SR-71, jichž bylo vyrobeno 32 kusů a nikdy nebyl žádný sestřelen, se ověřilo mnoho nových technologií – letoun měl například konstrukci z titanu.
Zdroj náhledové fotografie: se souhlasem Hermeus, zdroj: IE