NASA, Měsíc

Američané na Měsíci vůbec nepřistáli. Nebo snad ano? Francouzský astronaut má jasno

  • Tři čtvrtě miliardy lidí pozorovalo astronauty, jak se procházejí po Měsíci
  • Přesto se najdou tací, kteří stále pochybují

Americká NASA se v příštích letech vrátí na Měsíc. Prvním krokem bude mise Artemis 1, která má za úkol otestovat, zda jsou všechny systémy kosmické lodi Orion, rakety SLS i pozemního vybavení a dalších souvisejících systémů připraveny na nebezpečnou cestu. Další mise Artemis 2 je plánována na rok 2024 a bude už s lidmi na palubě. Po pilotované misi Artemis 2 bude následovat třetí, při které lidé opět vstoupí přímo na povrch Měsíce.


Nepřehlédněte: NASA zrušila dnešní start mise Artemis I, která má vrátit lidstvo na Měsíc. Technici raději start odpískali


Lidstvo bude znovu létat ke hvězdám

Ambiciózní program Národního úřadu pro letectví a vesmír, zkráceně NASA, ke kterému v naději vzhlíží každý příznivec vesmíru, spustil bohužel novou vlnu konspiračních teorií. Na internetu se znovu vzedmula vlna spekulací, které se věnují prvnímu přistání lidstva na Měsíci. Přistáli? Nepřistáli? Pochybovači tvrdí, že Američané na Měsíci nikdy nebyli a že všechny ty záběry se natáčely v ateliérech.

Pesqueta štvou konspirátoři

S tím zásadně nesouhlasí francouzský letecký pilot a astronaut Thomas Pesquet. Na svém Twitteru uvedl, že ho trápí, že se někteří lidé stále snaží zkreslovat pravdu o přistání Neila Armstronga a Buzze Aldrina na Měsíci. „Lidé se v rámci misí Apollo skutečně dostali na Měsíc,“ napsal Pesquet a pokračoval: „Ano, na mých emocích nezáleží, ale trápí mě, že po všem, co jsem za deset let dokázal, po mých dvou misích, po tisících hodinách práce navíc, musím dnes psát tento tweet.“ „Za pár let se uvidíme na Měsíci,“ uzavřel nakonec diskuzi, ve které si na pochybovače několikrát postěžoval a doporučil jim, aby si pravdu zjistili v odborných knihách.

NASA, Měsíc, Artemis
Zdroj: NASA

Druhý muž na Měsíci

Konspirační teoretici neštvou jen Pesqueta, ale také druhého astronauta, který v červenci 1969 strávil 21 hodin na měsíčním povrchu společně s Neilem Armstrongem. V roce 2002 se Buzz Aldrin nechal vyprovokovat popíračem cest na Měsíc Bartem Sibrelem, podle kterého byly cesty i záběry z nich zfalšovány v ateliéru, a dal mu pěstí.  Soud nakonec uznal Aldrinovu verzi, že se pouze bránil agresivnímu Sibrelovi.

Zdroj náhledové fotografie: NASA, zdroj: DailyStar, Twitter

Total
0
Shares