AMD se spojuje s Xilinxem, je to akvizice za 35 miliard dolarů

  • Xilinx AMD přijde na 35 miliard dolarů
  • Převzetí Xilinxu pomůže AMD v konkurenčním boji s větším rivalem Intel

AMD kupuje konkurenční podnik Xilinx. Transakce má hodnotu 35 miliard dolarů (bezmála 810 miliard Kč) a bude dokončena v průběhu příštího roku. Převzetí formou výměny akcií ještě musí schválit akcionáři obou firem.

Za každou akcii společnosti Xilinx dostanou její držitelé zhruba 1,7 akcie společnosti AMD. Výsledná cena akcie 143 dolarů je zhruba o 24,8 procenta vyšší, než byla závěrečná cena akcie Xilinx 26. října. Akcionáři AMD budou držet 74 procent vzniklé společnosti, držitelé akcií Xilinx zbylých 26 procent.

Tržní hodnota AMD nyní přesahuje 96 miliard dolarů, cena akcií podniku od začátku letošního roku vzrostla o zhruba 79 procent. Pandemie koronaviru zvýšila totiž poptávku po osobních počítačích, konzolích a dalších produktech, která využívají čipy AMD.

Čipy od firmy Xilinx najdeme v bezdrátové komunikaci, datových centrech a v odvětvích, jako je například automobilový průmysl, zatímco AMD vyrábí hardware pro stolní a přenosné počítače i pro herní zařízení, jako je třeba Xbox a PlayStation.

Total
10
Shares