A14X Bionic: nejnašlapanější procesor v historii Applu

  • Nejnovější čipset bude vycházet z A14 Bionic
  • A14X Bionic bude v režimu Turbo Boost dosahovat taktu až 3,1 GHz
  • Novinka přestavuje opravdu skokový nárůst výkonu na více jader

Letošní Bionic díru do světa neudělal

Procesor A14 Bionic, který je pohonnou jednotkou například nejnovější modelové řady iPhone 12, je tak trochu zklamáním. Původní odhady a papírové hodnoty totiž reálně zůstávají za očekáváním.

A14 Bionic – klíčové specifikace

  • postaven na 5nm procesu
  • 3,1GHz maximální takt
  • avizován byl oproti loňsku až dvojnásobný výpočetní i grafický výkon

Poměrně nedávno jsme vás v tomto článku informovali, že nový čipset v přímém srovnání s konkurenčním Snapdragonem 865+ zaostával i na multi core testu. Našla se spousta kritiků, kteří to Apple doslova omlátili o hlavu, ale pravda bude nakonec jinde. Jablečný podnik, jak někteří naznačili, A14 Bionic v nových iPhonech jednoduše podtaktoval. Důvodem měl být mezní hrubý výkon, který způsobil citelné přehřívání těchto relativně malých telefonů.

iPhone 12, ilustrační | foto: Apple

Inovovaný A14X bude opravdová bestie

Tady je vidět, že nový a de facto úspornější proces není zárukou, že se čipset nebude přehřívat, jak byste se milně domnívali. A14X se však tímto trápit nebude a pojede na maximum, tj. při menším zatížení na taktu 1,8 GHz a při naprostém zápřahu v režimu Turbo Boost bez problémů vyšroubuje svoji rychlost až na 3,10 GHz. Jak propastný rozdíl to je dokazují i výsledky v syntetickém testu GeekBench 5, který se teď objevil na webu.

Novinka dosáhla skvělých 1 634 na jedno jádro. respektive neuvěřitelných 7 220 bodů na více jader. Jen pro srovnání. Klasický A14 Bionic dopadl následovně: 1 583 bodů v single-core, potažmo 4 198 v rámci multi-core testu. Jak sami vidíte, ten nárůst je opravdu enormní.

Kdy?

Zítra by měl proběhnout poslední jablečný event pod sloganem “One More Thing”. Kromě nového Macu bychom se měli dočkat i zbrusu nového MacBooku s 12palcovou úhlopříčkou. A šušká se, že do jednoho z nich Apple nasadí i A14X Bionic. Tisková konference se uskuteční 10. listopadu v 19 hodin našeho času.

 

Total
0
Shares