- Apple žaluje známého novináře.
- Vynesl informace o systému iOS 26.
Jon Prosser byl letos asi nejaktivnější v uvádění informací o chystaném operačním systému iOS 26. Na svém YouTube kanálu Front Page Tech (FTP) s předstihem ukazoval, jak bude vypadat a jaké novinky přinese. Protože si nedával pozor a vyzradil víc, než měl, čelí nyní žalobě.
Nepřehlédněte: V tomto bude Xiaomi 16 Pro Max o pořádný kus napřed. Samsung a Apple musí urychleně konat
Únik o systému iOS 26
Známý technologický novinář Jon Prosser lítá v pěkném maléru. Možná si vzpomenete, že začátkem roku informoval o chystaných novinkách v nové verzi systému iOS, která byla tehdy známá jako iOS 19 (oficiálně se jmenuje iOS 26 – pozn. redakce).
Na videu ukazoval různé designové změny, včetně uživatelského rozhraní, přepracované aplikace Fotoaparát či novinek v iMessage. Dokonce i téměř trefil oficiální název pro nový designový jazyk iOS 26. Prosser jej nazýval Liquid Illusion (skleněná iluze), Apple ho však nakonec pojmenoval Liquid Glass (tekuté sklo).
A protože Prosser není žádný nazdárek, informace o jeho únicích se dostaly až k samotnému Applu, který neváhal, celou věc předal svému právnímu oddělení a známý novinář tak nyní společně se svým kolegou Michaelem Ramacciottim čelí žalobě.
Zápletka jako z Bonda
Apple ve spisu uvádí, že Prosser s Ramacciottim zosnovali plán, jak se dostat do vývojářského iPhonu, který měl na starost inženýr cupertinské firmy Ethan Lipnik, mimochodem Ramacciottiho kamarád.
„Prosser a Ramacciotti získali Lipnikův přístupový kód k vývojářské verzi iPhonu a pomocí lokalizace polohy zjistili, kdy se Lipnik od telefonu vzdálí. Ramacciotti, který od Prossera dostával peníze, si s Prosserem volal přes FaceTime poté, co do Lipnikova vývojářského iPhonu pronikl,“ stojí v žalobě.
„Během hovoru Ramacciotti ukázal Prosserovi systém iOS 26 spuštěný na Lipnikově iPhonu. Pomocí funkce nahrávání hovorů přes FaceTime pak Prosser získal video, které použil k vytvoření renderů systému iOS 26 pro své vlastní video.“
K ničemu nedošlo, brání se novinář
Apple dále tvrdí, že Lipnikův iPhone obsahoval také „značné množství dalších informací, které jsou obchodním tajemstvím společnosti Apple a které dosud nebyly zveřejněny“. Ke kolika „tajnostem“ se Prosser s Ramacciottim dostali, Apple neví. Možná to ale brzy zjistí.
Lipnik mimochodem již dostal padáka a v Applu nepracuje. Prosser se pak na sociálních sítích nechal slyšet, že americký výrobce má bujnou fantazii a k žádnému nahrávání videohovorů a sledování firemního iPhonu nedošlo.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Phone Arena