- NASA objevila exoplanetu o velikosti Země.
- Rok tu trvá pouze několik hodin.
Mezinárodní tým vědců oznámil objev nové planety, která obíhá kolem blízké hvězdy podobné našemu Slunci. Říkají jí „superzemě TOI-1846“. Najít planetu odpovídající velikosti Země mimo sluneční soustavu je velmi náročné. Objev super-Zemí však podle astronomů naznačuje, že nalézt svět podobný tomu našemu je jen otázkou času.
Nepřehlédněte: Na Slunci vznikl obrovský ohnivý kaňon. Jeho délka odpovídala vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem
Astronomové našli další Super-Zemi
Výraz „superzemě“ může vypadat na první pohled bulvárně, ale jde o odborné označení pro exoplanety, jejichž hmotnost nepřesahuje desetinásobek hmotnosti Země. TOI-1846 je zhruba dvakrát větší než Země a čtyřikrát hmotnější. Jeden rok na exoplanetě trvá pouhé čtyři pozemské dny, uvádí studie, na kterou odkazuje web Phys.org.
Obíhá malou hvězdu, tzv. červeného trpaslíka vzdáleného 154 světelných let od Země v souhvězdí Lyry. Pro představu: automobilu jedoucímu rychlostí 100 km/h po „vesmírné dálnici“ by cesta k TOI-1846 trvala asi dvě miliardy let.
NASA předpokládá, že exoplaneta je slapově vázaná, což znamená, že jedna její strana je vždy přivrácena k hvězdě, zatímco na opačné straně je vždy chladná noc. Někde na pomezí obou stran se možná nacházejí oceány vody a led, stoprocentně jistí si ovšem vědci nejsou.
Naopak na přivrácené straně panují pekelné teploty kolem 300 stupňů Celsia. Je zřejmé, že v nejtěsnější blízkosti od své hvězdy nebude planeta obyvatelná, byť je kamenná podobně jako Země, Venuše a Mars.
#A super-Earth exoplanet, TOI-1846 b, has been identified orbiting a nearby M dwarf star. Twice Earth's size and four times its mass, it may be a water-rich world in the radius valley. @arxiv https://t.co/ZSHgOPPrbO https://t.co/GkF4wa1CAB
— Phys.org (@physorg_com) July 2, 2025
Těžko objevitelní vesmírní poutníci
Na stopu exoplanety TOI-1846 přivedl vědce vesmírný teleskop NASA TESS, který zkoumá celou oblohu a hledá planetární systémy blízké tomu našemu. Exoplanety jako takové nejsou v současné době ničím zvláštním; moderní astronomie předpokládá jejich existenci u většiny hvězd v naší galaxii. Vědci proto už nyní hledají jen takové exoplanety, které by mohly mít něčím jedinečné vlastnosti.
Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Phys.org