- Dvě masivní černé díry se srazily.
- V divokém tanci se spojily v jednu obří.
Vědcům se podařilo sledovat něco fascinujícího: srážku dvou velmi hmotných černých děr, a to na základě výrazných gravitačních vln, píše server The Guardian.
Nepřehlédněte: Člověk zvítězil na umělou inteligencí. ChatGPT generuje licenční klíče pro Windows
Kosmická meteostanice LIGO
Hmotnost každé z černých děr, vzdálených od nás deset miliard světelných let, se pohybovala podle výpočtů v řádech stovek milionů Sluncí. Jejich monumentální kolize vedla k vyslání gravitačních vln, které proměnily časoprostor, kdy se zkracoval a zase prodlužoval.
Tyto vlny se podařilo zachytit vědcům pomocí laserových interferometrů v amerických státech Washington a Louisiana a detektorem VIRGO v Itálii v rámci projektu pokročilé observatoře LIGO pro pozorování gravitačních vln, o kterých se jako první zmínil Albert Einstein.
Vědci nový objekt pojmenovali jako GW231123, zatím nepřišli se zapamatovatelnějším názvem. Stvořily ho dvě menší černé díry, 137krát a 103krát hmotnější než Slunce.
Splynutí černých děr
Fyzici předpokládají, že černé díry, které se spojily, byly samy produktem dřívějších násilných fúzí. To by vysvětlovalo, jak se staly tak hmotnými a proč se tak rychle otáčely. Všeobecně se předpokládá, že splývající černé díry mají tendenci přenášet rychlou rotaci na objekt, který vytvoří. „Náznaky tohoto jevu jsme viděli již dříve, ale toto je nejextrémnější příklad, kdy se to stalo,“ řekl Mark Hannam z Cardiff University Gravity Exploration Institute.
Černé díry patří mezi nejzáhadnější a nejzajímavější objekty ve vesmíru – křiví světlo i čas a z jejich středu se nedostane ven vůbec nic, ani gravitační vlna. Srážku černých děr dříve lidstvo nemělo šanci pozorovat, vědci dokonce ani netušili, jestli k ní někdy vůbec dochází. Změnu přinesla až výstavba pokročilých observatoří jako je právě LIGO
Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: The Guardian