Saturn

Do Saturnu právě narazilo neznámé těleso. Záblesk vyfotil vědec NASA

  • Vědec NASA natočil náraz kosmického objektu do Saturnu.
  • Výsledkem srážky byl viditelný záblesk.

Šestá planeta sluneční soustavy přitahuje pozornost lidstva od nepaměti. V posledních letech hlavně kvůli tomu, že pod ledem jejího měsíce Enceladu zřejmě existuje prostředí podobné tomu, které v zemských oceánech hostí bohatý život. Než ale dojde k vyslání speciálních robotických sond a ověření této teorie, uběhne ještě mnoho let. Mezitím tak musíme vzít zavděk výjimečným fenoménem, který se možná zapíše do učebnic: planetární expert NASA Mario Rana vyfotil, jak do prstencového obra narazilo cizí těleso.


Nepřehlédněte: K Zemi uhání mezihvězdný návštěvník, hlásí vědci. Přilétá z neprobádaných hlubin vesmíru


Náraz do Saturnu zachytil kamera

Rana, dobrovolník z Planetární virtuální observatoře a laboratoře NASA (PVOL), pozoroval Saturn, když náhle spatřil záblesk světla, který vynikl na pozadí typicky jednolitých oblačných pásů planety.

Dopady asteroidů a meteoritů do Saturnu po sobě nezanechávají viditelné krátery, jako je tomu v případě Měsíce a Země. Saturnova hustá atmosféra z vodíku a helia důkazy o impaktu rychle pohltí.

Jakékoli nárazy do planety rychle splynou s turbulencí vnějších vrstev, takže je nesmírně obtížné prokázat, že ke srážce skutečně došlo – materiál, který Rana získal, je proto nesmírně cenný. Vzhledem k výjimečnosti jeho pozorování NASA apeluje na další amatérské astronomy, aby prošli své nahrávky. Možná se i jim podařilo vzácný impakt zachytit.

Je to přitom vůbec poprvé, co byl přímo pozorován objekt narážející do Saturnu. Předchozí impakty do plynných obrů se týkaly pouze Jupiteru, kde je pro vědce snazší odhalit tmavé skvrny po dopadech a tepelné stopy. Saturn, který je největším „majitelem“ měsíců v naší sluneční soustavě, přímým vizuálním důkazům dosud unikal.

Výzkumníci NASA předpokládají, že masivní kosmická tělesa o velikosti nad jeden kilometr narazí do Saturnu pouze jednou za několik tisíc let, menší meteoroidy/meteority se s ním však pravděpodobně srážejí mnohem častěji.

Měsíc čelí dopadům vesmírných těles běžně

Nejčastěji mohou vědci pozorovat nárazy kosmických objektů do povrchu Měsíce. Je to dáno nejen jeho relativní blízkostí k Zemi, což usnadňuje pozorování, ale i tím, že Měsíc nemá žádnou atmosféru, v níž by objekty shořely. Naše přirozená družice je tak plná velkých kráterů a stále vznikají nové. Je to nekonečný koloběh.

Zdroj náhledové fotografie: flflflflfl / Pixabay, zdroj: PVOL, BGR

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..