- Blíží se k nám objekt z jiné hvězdné soustavy, oznámili astronomové.
- Jedná se o třetího návštěvníka z mezihvězdného prostoru.
Do sluneční soustavy má namířeno intergalaktická kometa 3I/ATLAS, resp. C/2025 N1 (ATLAS). Podle astronomů přilétá z mezihvězdného prostoru, takzvaného hlubokého vesmíru. Přestože k nám cestuje z velké vzdálenosti, vypadá vlastně až podezřele povědomě.
Nepřehlédněte: Lidstvo se blíží kolonizaci Marsu. Kosmické lodě bude pilotovat umělá inteligence, první testy vědce nadchly
Byla Oumuamua mimozemská sonda?
Kometa 3I/ATLAS je teprve třetí mezigalaktické těleso, které se lidstvu podařilo objevit. V roce 2017 si astronomové všimli objektu Oumuamua, o kterém se v některých vědeckých kruzích dodnes traduje, že šlo o sondu mimozemské civilizace pátrající po cizím životě.
O dva roky později vzbudila pozornost odborníků kometa 2I/Borisov, která k nám přilétala z dvojhvězdného (binárního) systému červeného trpaslíka Kruger 60 (hvězdy Kruger 60A a Kruger 60B) vzdáleného přes 13 světelných let od nás v souhvězdí Cefea.
Sluneční soustavou sviští třetí mezihvězdný objekt
3I/ATLAS (zpočátku měla označení A11pl3Z) se do vnitřní části naší sluneční soustavy řítí rychlostí asi 245 000 km/h, přičemž nejblíže k Zemi bude v prosinci, při cestě zpět do mezihvězdného prostoru. 3. října proletí poměrně blízko kolem Marsu a 23. října dosáhne svého nejbližšího bodu ke Slunci, tzv. perihélia.
Astronomové objekt 3I/ATLAS pozorují pomocí nejmodernějších teleskopů. Po nepříliš kvalitních fotografiích se teď pochlubili i prvním videem tohoto mezihvězdného návštěvníka. K jeho vytvoření byla využita data z observatoře Large Telescope (VLT), která se nachází na Cerro Paranal v poušti Atacama v severním Chile. Zatím mezihvězdný vetřelec vypadá jako nepříliš ostrý bílý flek, detailnější záběry astronomové získají až ve chvíli, kdy se dostane do vnitřní sluneční soustavy.
Zdroj náhledové fotografie: ESO/M. Kornmesser, zdroj: The Space, ESO