Telefon, čtečka otisků

Je používání čteček otisků prstů v telefonech bezpečné? Některé lze snadno oklamat

  • Chránit data jen otiskem prstu může být riskantní.
  • Dá se zfalšovat třeba z fotky.

Snímač otisků prstů coby autorizační nástroj se dostal do povědomí majitelů chytrých telefonů už před lety, kdy začal postupně velmi rychle nahrazovat do té doby běžné ruční zadávání hesel nebo vykreslování obrazců na displeji. Jsou však čtečky papilárních linií stoprocentně bezpečné a skutečně uživatelům nehrozí žádné nebezpečí?


Nepřehlédněte: Android 16 přinesl do telefonů Xiaomi problémy s NFC platbami u obchodníka. Nefunguje to, stěžují si lidé


Klonování otisků prstů

Čtečky otisků prstů dnes najdeme v každém moderním smartphonu. Jsou maličké, levné, jejich použití pohodlné a úroveň zabezpečení vysoká. Ale poslední vlastnost ne vždy neplatí. Výzkumníci ze společnosti Kraken provedli test a zjistili, že dokážou proniknout až do 80 procent zařízení se snímačem otisků prstů.

Bezpečnostní experti ve videu předvádějí způsob, jak vytvořit klon otisku prstu z fotografie pomocí běžné laserové tiskárny, lepidla na dřevo a improvizovaných materiálů. Takto se jim povedlo obejít ochranu biometrického ověřování a odemknout iPad, MacBook Pro i hardwarovou kryptoměnovou peněženku.

Nutno však připomenout, že k pokusu došlo před pěti lety, v roce 2021, kdy čtečky otisků nedosahovaly takových kvalit jako dnes. Nejnovější výzkum společnosti Cisco Talos zohlednil technologický pokrok a naopak dospěl k závěru, že používání senzorů otisků vysoké riziko nepředstavuje.

Zabezpečení hodně pomohlo, že dnešní senzory jsou podstatně sofistikovanější. Kromě samotného vzoru snímají také kapacitní odpor, čehož nelze dosáhnout vrstvou v podobě lepidla, jako v případě testu skupiny Kraken, k tomu je potřeba skutečná lidská kůže.

Ultrazvukový snímač slibuje větší bezpečí

Nejstarším a nejpoužívanějším jsou optické snímače, které pod displejem sejmou plochý otisk prstu a při pokusu o odemčení následně porovnají přiložený prst s uloženými daty. Pokud se papilární línie shodují, dojde k odemčení telefonu. Snímač pracuje pouze s dvojrozměrným obrazem, což je jeho největší slabina. Právě tento typ čtečky je nejnáchylnější na oklamání. Bohužel se stále nachází ve většině smartphonů.

Naproti tomu ultrazvukový senzor, který je doménou prémiových telefonů, umí načíst a následně srovnávat trojrozměrný otisk včetně hloubek pórů. Zjednodušeně řečeno, snímač posbírá a následně srovná mnohem větší množství dat, čímž pochopitelně roste míra bezpečnosti roste. Protože pracuje v trojrozměrném prostoru, možnost snadného obelhání tohoto způsobu ověření dramaticky snižuje.

Pak existují ještě kapacitní tečky, které najdeme ve většině notebooků. I ty jsou mnohem bezpečnější než levnější optické varianty.

iPhone 14, Face ID
Systém Face ID v telefonech iPhone | foto: Apple

Apple vsadil na Face ID

Nejbezpečnější způsob ověření uživatele dnes nabízí společnost Apple, která o rizicích čteček otisků věděla a ve svých iPhonech je proto nikdy nepoužila. Inženýři amerického výrobce vyvinuli velmi složitý systém Face ID, který při skenu obličeje pracuje s desetitisíci body a z těch vytvoří podrobnou hloubkovou mapu tváře. To je dostatečnou zárukou, že rozpoznání uživatele v žádném případě nepůjde obejít fotografií, jako tomu bylo dříve u snímače použitého v mobilech značky Samsung. Face ID funguje navíc i v naprosté tmě, což je další velká výhoda.

Zdroj náhledové fotografie: Lukenn Sabellan / Unsplash, zdrok: Kraken, Cisco Talos

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..