- Zavirované aplikace útočí.
- Možná je máte v mobilu.
Google v minulých dnech z nabídky oficiálního obchodu Play odstranil přes 350 tisíc aplikací. Reagoval tak na varování výzkumného týmu Satori, podle něhož obsahovaly vysoce nebezpečný škodlivý kód.
Nepřehlédněte: Na STK a emisní kontrolu každý rok? EU připravuje nekompromisní motoristický zákon
Google zlikvidoval přes 350 tisíc aplikací
Bezpečnostní specialisté ze společnosti Human Security (tým Satori) odhalili adware zacílený na uživatele androidích zařízení. Útočníci se prostřednictvím viru, který se v oficiálním obchodě Play maskoval za čtečky PDF či různé aplikace k pročištění telefonu, zaměřili i na Čechy a Slováky.
Google škodlivé aplikace již smazal, ale pokud byly nainstalovány do zařízení před vymazáním, máte je stále v telefonu. Samy se neodinstalují, musíte je odstranit sami. Experti vysvětlují, že propracovaná hackerská operace, známá jako IconAds, byla zodpovědná za generování přibližně jedné miliardy reklamních požadavků denně. Podvodníci si tak přišli na astronomické peníze.
Podvržené aplikace byly navrženy tak, aby vypadaly důvěryhodně a aby se na ně po čase jednoduše zapomnělo. Po instalaci pak spouštěly nepozorovaně škodlivé procesy na pozadí, kterých si většina uživatelů ani nevšimla. Google infikované aplikace sice odstranil, ale služba Play Protect zavirovaná zařízení zpětně nevyčistí. Tato odpovědnost leží na uživatelích.
Pokud používáte telefon se systémem Android, zkontrolujte seznam nainstalovaných aplikací a vyhledejte všechny neznámé nebo sporadicky používané. Pokud aplikace nemá ikonu, název nebo má víc oprávnění, než by mít měla, odstraňte ji. Ze svého smartphonu smažte také aplikace s podivným názvem, malým počtem stažení nebo bez uvedeného vývojáře.
Úplný seznam falešných aplikací, které tým Satori odhalil, najdete zde. Dál se také ujistěte, že máte v obchodu Google Play aktivní funkci Play Protect. Zjistíte to tak, že aplikaci Google Play spustíte, kliknete na váš avatar v pravém horním horu a otevřete nabídku Play Protect. Poté už jen klikněte na ozubené kolečko vpravo nahoře.
Jak poznat, že máte zavirovaný mobil?
Přítomnost adwaru pozná uživatel podle specifických projevů, jako je například rychlé vybíjení telefonu, jeho extrémní zahřívání, vkládání odkazů do webového obsahu a především ve velkém počtu vyskakující reklamní okna.
Zdroj náhledové fotografie: FONETECH.CZ, zdroj: Forbes