- Geniální vědci se nemýlili.
- Vědci simulovali černou díru.
Vědci dosáhli historického milníku. V laboratorních podmínkách se jim poprvé podařilo potvrdit teorii „bomby v černé díře“, která předpokládá, že rotace černé díry může za určitých podmínek znásobit její energii natolik, že dojde k výbuchu podobnému atomové bombě.
Nepřehlédněte: Představuje větší hrozbu než bankovní virus. V Česku terorizuje chytré telefony nezvaný návštěvník
Černá díra replikovaná v laboratoři
Samotný koncept „bomby v černé díře“ vznikl již v 70. letech minulého století, kdy s ním přišli fyzici William Press a Saul Teukolsky. Předpokládali, že rotace černé díry může za určitých okolností výrazně zesílit energii a pokud se tento proces opakuje dostatečně často, může celý systém „explodovat“.
Doposud byla teorie „bomby v černé díře“ pouhou hypotézou zapsanou v učebnicích. To se však změnilo díky skotským vědcům z z Univerzity v Southamptonu. Ti provedli experiment s rotujícím hliníkovým válcem, kolem něhož bylo aplikováno magnetické pole, které se otáčelo v opačném směru.
Ukázalo se, že výsledná energie systému závisí na tom, zda se válec otáčí rychleji nebo pomaleji než magnetické pole. Pokud se válec otáčel rychleji než magnetické pole, energie se zesilovala. Pokud se pohyboval pomaleji, naopak se snižovala. Tento jev tak realisticky napodobil chování černé díry a potvrdil předpoklady původní teorie staré více než 50 let.
Teorie „bomby“ se potvrdila
Tým vědců sice nevytvořil skutečnou černou díru, ale experiment jim umožnil poodkrýt mechanismy, které se odehrávají v ergosféře, oblasti těsně za horizontem událostí černé díry. Černé díry se vymykají lidské představivosti a zároveň nesmírně dráždí naši fantazii. Zápolily s nimi největší mozky současnosti, v čele se slavným Stephenem Hawkingem. A stále o nich nevíme zdaleka vše.
Největší černá díra, která kdy byla lidstvem objevena, se nachází v kupě Fénix, což je ohromné společenství asi tak tisícovky galaxií, které pozorujeme v souhvězdí Fénixe, ve vzdálenosti 5,7 miliardy světelných let od Země.
Vědci zjistili, že kosmická obluda nazvaná Phoenix A má hmotnost 100 miliard Sluncí, což odpovídá dvaceti procentům hmotnosti celé Mléčné dráhy, zatímco její horizont událostí má průměr neuvěřitelných 590 miliard kilometrů.
Zdroj náhledové fotografie: Kyraxys / Pixabay, zdroj: Live Science