Vesmír, warpový pohon

Revoluční Sunbird? Přelomová jaderná raketa dopraví lidstvo až na okraj galaxie

  • Lidstvo se chystá zabydlet na Měsíci a Marsu.
  • Pulsar Fusion proto pracuje na raketě s jaderným pohonem.

Jaderné rakety mají pohánět kosmické lodě při misích na Mars. Díky ohromnému výkonu dokážou dopravit astronauty na vzdálenou planetu za pouhé čtyři měsíce, což výrazně zkrátí dobu, která by v současnosti byla nutná s dosavadními technologiemi. A cesta k Plutu by zabrala méně než čtyři roky.


Nepřehlédněte: Čína buduje ve vesmíru AI superpočítač, o kterém si Západ může nechat zdát. Výkonem atakuje hranici nemožného


Na Mars v rekordním čase

Britský startup Pulsar Fusion představil futuristickou raketu, od které si slibuje cesty do vzdáleného vesmíru. Pohon, který je zatím možné si prohlédnout jen prostřednictvím počítačového renderu, nese označení Sunbird.

Experti přelomovou raketu přirovnávají k vesmírnému tahači, protože na rozdíl od současných kosmických raket, které startují ze zemského povrchu, bude uložena z orbitálním doku, odkud bude k Marsu a dalším planetám vozit potřebný náklad a astronauty.

Raketa na jaderný pohon Sunbird
Raketa na jaderný pohon Sunbird | foto: Pulsar Fusion

Tradiční rakety se spoléhají buď na chemický pohon, nebo na pomalejší elektrický pohon. Sunbird však využije něco mnohem výkonnějšího: jadernou fúzi. Konkrétně má fungovat na principu zvaném Dual Direct Fusion Drive (DDFD), který produkuje vysokorychlostní plazmu, jež poskytuje tah, tedy sílu, i elektřinu.

Sunbird je speciální v tom, že nepotřebuje udržovat nepřetržitou fúzní reakci jako fúzní reaktory vyrábějící energii. Místo toho využívá k vytváření tahu pulzy plazmatu urychlované magnetickým polem.

Mars
Planeta Mars | foto: Aynur Zakirov / Pixabay

Sunbird? Síla jaderného pohonu!

Ještě působivější je, že fúzní reakce spoléhá na deuterium a helium-3, což je aneutronová kombinace, která produkuje mnohem méně neutronů a záření. Díky tomu by měl být pohonný systém kompaktnější, více bezpečný a dlouhodobě účinnější.

Trochu proto zamrzí, že nová supervýkonná raketa existuje zatím jen na papíře, i když s počátečními testy na oběžné dráze se prý počítá již v blízké budoucnosti. Ambiciózní britský projekt cílí na výzkum vesmíru ve velkém měřítku, včetně pilotované mise na Mars, meziplanetárních cest, vznik a provoz planetárních stanic.

Zdroj náhledové fotografie: generováno AI (Bing Image Creator), zdroj: BGR

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..