Země

Neuvěřitelné bohatství pod povrchem Země. Skrývá se tam 6 bilionů tun čisté energie

  • Vědci učinili fascinující objev
  • Lidstvo by mohl spasit vodík.

Pod povrchem naší planety se skrývají biliony tun čisté energie. Kdybychom se k ní dostali, odstranila by naši závislost na fosilních palivech. Velký problém však představuje to, že vědci zatím netuší, kde přesně se vodík nachází a jak ho vytěžit, píše server Live Science.


Nepřehlédněte: Čína buduje ve vesmíru AI superpočítač, o kterém si Západ může nechat zdát. Výkonem atakuje hranici nemožného


Biliony tun čisté energie

Geoffrey Ellis, geochemik z U.S. Geological Survey (USGS) a hlavní autor studie, se navíc domnívá, že většina vodíku se pravděpodobně nachází příliš hluboko nebo příliš daleko od pobřeží, než aby se k němu dalo dostat, a některé jeho rezervoáry jsou pravděpodobně příliš malé na to, aby se daly vytěžit způsobem, který by ekonomicky dával smysl. Podle jeho odhadů v horninách a podzemních nalezištích „leží ladem“ přibližně 6,2 bilionu tun (5,6 bilionu metrických tun) vodíku.

„Vodík je čistý zdroj energie, který může pohánět vozidla, průmysl a vyrábět elektřinu. Pouhá 2 % zásob vodíku identifikovaných ve studii, což odpovídá 124 miliardám tun (112 miliardám metrických tun) plynu, by poskytla energii potřebnou k dosažení uhlíkové neutrality na několik set let,“ uvedl Ellis pro server Live Science.

K určení celkového množství vodíku uvnitř Země vědci použili počítačový model, který zohledňoval rychlost, s jakou je plyn v podzemí produkován, množství, které je pravděpodobně zachyceno v rezervoárech, a množství ztracené různými přírodními procesy, například únikem z hornin do atmosféry.

Vchod do dolu
Vchod do dolu | foto: Grok (AI)

„Ve skutečnosti existují desítky přírodních procesů, které jsou schopny vytvářet vodík, ale většina z nich ho generuje jen velmi malé množství,“ říká Ellis. Připomeňme, že vodík vzniká chemickými reakcemi v horninách, přičemž nejčastěji reakcí, při níž se štěpí voda na vodík a kyslík.

Změna paradigmatu

Až donedávna výzkumníci přitom vůbec netušili, že se vodík pod povrchem Země v takovém množství hromadí. „Po celou dobu mé vědecké kariéry jsme tušili, že vodík tam je, ale je to velmi malá molekula, takže snadno uniká titěrnými póry a trhlinami v horninách,“ vysvětlil Ellis.

Když však výzkumníci objevili v uplynulých letech obrovské naleziště vodíku v západní Africe a poté další v Albánii, letité paradigma padlo. Nyní je jasné, že vodík se skutečně hromadí v zemských horninách a nová studie naznačuje, že některé z těchto rezervoárů mohou být výrazně větší, než se dosud předpokládalo.

Zdroj náhledové fotografie: ColiN00B / Pixabay, zdroj: Live Science

Total
0
Shares
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..