Windows 11

5G síť pro CETIN postaví Ericsson. Nokia a Huawei mají smůlu

  • České O2 nepustí Huawei do 5G sítí
  • Vybralo si evropského dodavatele

Provozovatel telekomunikačních sítí CETIN, jehož stoprocentním vlastníkem je skupina PPF, oznámil, že si vybral síťového dodavatele pro 5G síť. Zvolil si překvapivě švédského výrobce Ericsson. Rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy evropské státy řeší, zda do budování infrastruktury pustit čínskou společnost Huawei.

Na českém trhu jde o poměrně velké překvapení, protože skupina PPF, která vlastní O2, podniká v Číně – jedná se zejména o finanční instituci Home Credit. „Rozhodli jsme, že v ČR bude CETIN sítě 5G stavět na Ericssonu,“ prohlásil Mlynář bez dalších podrobností na Twitteru. Detaily o celém tendru mají být zveřejněny v průběhu několika následujících týdnů.

 

Huawei patří k předním poskytovatelům techniky pro stavbu 5G sítě. Některé západní země, včetně Spojených států, firmu z účasti na budování kritické infrastruktury vyloučily. Jiný názor razí Německo, Francie a některé další evropské země včetně Rakouska.

Česko zatím oficiální postoj ke společnosti Huawei nezaujalo. Kvůli sítím 5G byl v srpnu v Česku také americký ministr zahraničí Pompeo, který se snažil přesvědčit vládu o nebezpečnosti Huawei.

Zdroj náhledové fotografie: Windows / Unsplash

Total
59
Shares