Cyberpunk 2077

Pozor na mobilní verzi hry Cyberpunk 2077! Jde o falešnou stránku s ransomwarem

  • Podvržená stránka navozuje dojem legitimního odkazu na stažení herní aplikace z oficiálního obchodu Google Play, v něm však Cyberpunk 2077 nelze zakoupit
  • Falešná aplikace slouží ke stažení ransomwaru, který zašifruje veškerý obsah napadeného zařízení a útočníci požadují po oběti výkupné ve výši 500 amerických dolarů, vyplacené v Bitcoinech

Cyberpunk 2077 byla nejočekávanější počítačovou hrou loňského roku, již si ještě před oficiálním vydáním, k němuž došlo 10. prosince, zakoupilo neuvěřitelných osm milionů hračů. Není tedy divu, že této obrovské popularity snažili využít kyberzločinci. Po prvních případech „bezplatných“ verzí Cyberpunk 2077, jež hackeři zneužívají k získávání osobních dat uživatelů, se nyní objevila významnější hrozba – falešná mobilní verze Cyberpunk 2077, která šíří vyděračský ransomware.

Analytici Kaspersky objevili web, který nabízí údajnou beta mobilní verzi Cyperpunk 2077 pro Android. Stránky jsou navržené tak, aby vypadaly, že nabízí ke stažení hru z oficiálního obchodu Google Play, kde se však Cyberpunk 2077 vůbec nenachází. Falešný web ale navozuje dojem legitimního obchodu, včetně informací o údajném počtu instalací a vymyšlenými uživatelskými recenzemi.

Falešná mobilní verze Cyberpunk 2077
Falešná mobilní verze Cyberpunk 2077 | foto: Kaspersky

Aplikace žádá přístup k souborům a pak je zašifruje

Jakmile si uživatelé aplikaci stáhnou, obdrží žádost o přístup ke svým souborům. Pokud ji schválí, objeví se nečekané oznámení, že jejich soubory byly zašifrovány a klíč k jejich dešifrování obdrží pouze v případě, že do 10 hodin převedou na určený účet částku 500 amerických dolarů v Bitcoinech. Pokud platba neproběhne, útočníci skrývající se pod přezdívkou CoderWare vyhrožují, že ukradené soubory trvale odstraní.

Není to poprvé, co se tito zločinci pokusili zneužít uvedení hry Cyberpunk 2077 na trh. V listopadu loňského roku nabídli falešnou verzi této hry určenou pro Windows, která opět měla přimět uživatele ke stažení ransomwaru, který se maskoval jako instalační soubor. Jen během prvních deseti měsíců roku 2020 společnost Kaspersky detekovala více než 3 300 pokusů infikovat uživatele po celém světě různými hrozbami, které napodobovaly hru Cyberpunk 2077, jež přitom ještě nebyla oficiálně na trhu.

Total
0
Shares