iPhone

Z iPhonu je udavač ve vaší kapse, Applu o vás v reálném čase odesílá informace

  • Apple vytírá s uživateli podlahu, soukromí mu nic neříká
  • Co se nyní podařilo zjistit,  je ale možná jen začátek

Společnost Apple dlouhodobě vystupuje tak, že vždy jedná pouze v zájmu uživatelů. Svým nesmlouvavým postojem naštvala i velké ryby, jako třeba šéfa společnosti Facebook. Když do svého operačního systému iOS 14 před lety implementovala funkci transparentního sledování aplikací, což není nic jiného než vcelku podrobné monitorování, která „appka“ může (nesmí) sledovat veškeré vaše digitální aktivity, Zuckerberg málem vyskočil z kůže. Z podstaty věci bylo totiž zřejmé, že pakliže uživatelé budou mít sledování aktivní, citelně kvůli tomu ostrouhá právě jeho sociální síť.


Nepřehlédněte: Šéf Facebooku Zuckerberg se nevybíravě navezl do Applu. iMessage nic neumí, WhatsApp je mnohem lepší, míní


Z iPhonu je dokonalý špión

Teď se ovšem nečekaně ukázalo, že Apple na svá vlastní pravidla zcela rezignoval. Dvojici šikovných vývojářů, kterým se nelíbí stále rostoucí počet reklam v obchodě s aplikacemi App Store, se pohrabala v kódu a dospěla k šokujícímu zjištění – iPhone sleduje uživatele, a to víc, než je zdrávo. Telefon zaznamenává dokonce i dotyky prstu na obrazovce a cenné údaje v reálném čase posílá na servery Applu. Že si oba inženýři, vystupující pod přezdívkou Mysk, nic nevymýšlí, dokazuje video, které uveřejnili na Twitteru.

Apple vás šmíruje už víc než rok

Apple má díky sledování naprostý přehled o tom, jak uživatelé s obchodem App Store pracují, kam klikají a v jakých nabídkách se nejčastěji pohybují. Zarážející je, že uživatele tajně špicluje už dlouho – od loňského vydání operačního systému iOS 14.6, tvrdí server GizChina.

Ačkoli Apple neuvedl, jak se získanými daty nakládá, zdá se, že je využívá v rámci inzerce. Je důležité zmínit, že od doby, kdy začal v App Store provozovat reklamy, mají vývojáři u své inzerce přístup ke konkrétním statistikám třetích stran. Tak už vám došlo, ke komu data o vašem chování ve finále tečou?

Zdroj náhledové fotografie: Daniela Araya / Unsplash, zdroj: GizChina

Total
0
Shares
7 komentářů
  1. Tak tuhle značku bych už z principu nechtěl ani zadarmo, je to pro snoby a dobře jim tak!

    1. Souhlas. Otázkou ale je, zda se Android náhodou nechová podobně.

      1. Chová se ještě hůř, kecy o snobech jsou platný možná pro pár lidí, já Apple používám jako efektivní pracovní nástroj, Android mi prostě neseděl.

  2. Tak kolik našich vládních představitelů se dobrovolně nechá šmírovat? Co na to naše rozvědka?

    1. Přečtěte si to znovu, údaje nezaznamenává celý iOS, ale jen aplikace App Store (obdoba Google Play v Androidu) při používání. Neříkám, že je to v pořádku, ale rozsah fakt není tak velký, jak naznačuje titulek. Jak často si stahujete nové aplikace?

  3. Tady se fakt komentuje už kdejaké hovno.Sledováni jsme všude a co jako?Nejsem osoba politicky činná,tak je mi to šumák.Stejně jsme všichni v prdeli.Náhodou iphone mám a jsem spíš opak snoba.A to jen z důvodu,že nemá tolik otravných reklam ve všem,aktualizace nemusím hlídat a klikat a tudíž vydrží asi tak tisíckrát déle než android.A jen dodám,že na fotky nepotřebuje stovky megapixelů.Ale předražený je,ale cenu si obhájí.O tom žádná.Čest

  4. Tak jestli vyloženě “šmírujou” jen Appstore, jsem zcela v klidu, ten otvírám tak jednou za měsíc, navíc kvůli zcela konkrétním aplikacím…

Comments are closed.