Teleskop Jamese Webba

NASA zatrnulo! Je Webbův teleskop po nárazu meteoritu trvale poškozen?

  • Do teleskopu Jamese Webba narazil mikrometeorit
  • Šlo o malý fragment poletující vesmírem 
  • Bohužel poškodil jedno z hlavních zrcadel

Vědcům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) bylo pořádně horko. Webbův teleskop se totiž ocitl v nezáviděníhodné situaci, která zpočátku nevypadala vůbec růžově.

Webbův teleskop náraz ustál

Ten sice nenapáchal takové škody, aby ohrozil plánované mise, nicméně tento střet se samozvaným rotujícím úlomkem nezůstal bez následků, jak NASA zveřejnila na nejnovějších snímcích.

The Sun informuje, že náraz bohužel zanechal šrám na jednom z hlavních zrcadel. Vesmírná agentura však v reakci obratem potvrdila, že poškození není fatální a na funkci teleskopu nemá nejmenší vliv.


Nenechte si ujít: Webbův teleskop poslal další snímek, ze kterého vám spadne čelist. NASA hlásí známky vody na vzdálené planetě


Teleskop Jamese Webba fotí tak ostře, že to vědce šokovalo
ilustrační, zdroj: archiv NASA

Inženýři, kteří dalekohled postavili, si naštěstí byli velmi dobře vědomi úskalí vesmíru a navrhli ho tak, aby nárazy mikrometeoritů vydržel. „Vždy jsme věděli, že Webb bude muset přečkat vesmírné prostředí, které zahrnuje ultrafialové světlo, proud nabitých částic ze Slunce, kosmické záření a občasné zásahy mikrometeoroidů,“ uvedl inženýr Paul Geithner z Goddardova centra pro kosmické lety NASA.

A dodal: „Navrhli jsme a postavili Webb s výkonnostní rezervou – optickou, tepelnou, elektrickou, mechanickou, abychom zajistili, že bude moci plnit své ambiciózní vědecké poslání i po mnoha letech ve vesmíru.“


Nepřehlédněte: Češi, pozor na PDF dokumenty! Může v nich číhat zlodějský malware Snake Keylogger


Velký jako zrnko rýže

Webbův teleskop poškozen
Zdroj: NASA

Webbův teleskop byl speciálně navržen tak, aby odolal bombardování prachovými částicemi, které se pohybují extrémně vysokou rychlostí. Nárazy mohou posunout zrcadlové segmenty, ale dalekohled má senzory, které změří jejich polohu a schopnost zkorigovat jakékoli zkreslení.

Mikrometeoroid, který dalekohled zasáhl naposledy, byl náhodnou událostí. Dopad byl však větší, než se očekávalo. Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu vynesla do vesmíru 25. prosince 2021 raketa Ariane 5. Momentálně se teleskop nachází ve své finální orbitální pozici 1,5 milionu kilometrů od Země.

Zdroj náhledové fotografie: NASA

Total
0
Shares