F-117 Nighthawk

Vrátí se slavné americké UFO do služby? Neviditelný bombardér F-117 Nighthawk možná znovu ožije

  • Nighthawk dodnes zůstává unikátem
  • Sestřelen byl pouze jedinkrát
  • Na první pohled vypadá jako záhadný trojúhelníkový objekt

V roce 2008 se americké letectvo rozhodlo definitivně vyřadit z aktivní operační služby neviditelné bombardéry Lockheed F-117 Nighthawk, které jsou jen obtížně zjistitelné radarem. Jak se ale mezitím ukázalo, v omezeném režimu je nadále využívá a nyní USAF dokonce hledá možnosti, jak je udržet na obloze ještě dalších deset let.


Nepřehlédněte: USA utečou světu. Do svých supermoderních letounů F-35 Lightning II integrují přelomový radar


F-117 Nighthawk: Tajemný neviditelný stroj

F-117 Nighthawk byl prvním letounem na světě, který využíval technologii stealth s nízkou pozorovatelností. Operoval pouze v noci a jeho zachycení radarem minimalizovaly počítačem navržené tvary, speciální potahové materiály a jejich povrchová úprava. Letoun byl schopen vstoupit do nepřátelského vzdušného prostoru a útočit na důležité cíle. Bojově nasazen byl v Panamě, Iráku, Afghánistánu i Jugoslávii.

Od roku 2008 jsou stroje zakonzervovány na základně Tonopah, ale několik z nich je stále ve službě a podle neověřených informací slouží k vývoji a testování nových vojenských systémů. Za více než dvě desetiletí bylo vyrobeno 64 letounů F-117 Nighthawk a náklady na vývoj činily více než 6,5 miliardy dolarů. Zřejmě i to je důvodem, proč se americké letectvo rozhodlo ponechat si některé Nighthawky aktivní až do roku 2034.

Lockheed F-117 Nighthawk
Zdroj: Robert Linder / Unsplash

Nighthawk dodnes zůstává unikátem

Americká armáda právě hledá společnosti, které mají zájem o potenciálně desetiletý kontrakt na servis letounů počínaje rokem 2024, zjistila zahraniční média. Letectvo má na dodavatele tři požadavky: První zahrnuje údržbu a logistiku pro F-117 zapojené do omezeného letového provozu v rámci nevadské zkušební střelnice Tonopah a oblasti Area 51. Za druhé, letectvo hledá firmu, která by udržovala letouny akceschopné a v případě potřeby je demilitarizovala, aby mohly být vystaveny v muzeích po USA. Třetím a nejpřísnějším požadavkem je údržba stealth technologií, včetně „podpory kompozitních a strukturálních oprav“.

Představuje čínský terč

Po vyřazení z aktivní služby jsou dnes některé Nighthawky nasazovány jako „protivník“ při cvičeních s moderními americkými stíhačkami. Server EurasianTimes informuje, že se bombardéry účastnily cvičení Winter Fury, které v únoru 2022 uspořádala americká námořní pěchota v indopacifickém regionu. V rámci dvoutýdenního programu se supermoderní F-35 utkaly s neviditelnými F-117, které představovaly čínské bombardéry s technologií stealth.

Zdroj náhledové fotografie: Wikimedia Commons / Sgt. Aaron Allmon II (volné dílo), zdroj: EATimes, Gadget

Total
0
Shares